Jak vyčistitZahrada

Jak vyčistit gril?

Čištění grilu je nutná záležitost po každém skvělém grilování. Ne však každý ví, jak by se měl správně gril vyčistit, čímž ho může mýt a jak postupovat při různých typech grilů. Proto jsme si pro vás připravili tento článek, kde se dozvíte jak a čím byste měli vyčistit gril na dřevěné uhlí, elektrický gril či plynový gril. Přece jen nejde o nic složitého a pomůže vám to prodloužit životnost grilu a zachovat hygienické standardy, které by se měly při grilování dodržovat. Jak tedy správně vyčistit gril?

návod jak vyčistit gril

Čím vyčistit gril

K čištění grilu můžete použít několik druhů přípravků (v závislosti na typu grilu, jakož i na povaze znečištění) jako jsou např .:

  • mýdlová voda
  • ocet
  • saponáty
  • odmašťovače
  • speciální přípravky na nerez

Čištění grilu na uhlí

Vyčištění grilu na dřevěné uhlí je poměrně jednoduchá záležitost. Po grilování v době, kdy se rozhodnete gril vyčistit, z něj v první řadě vyberte rošt.

Jak umýt rošt

Umytí roštu je jednoduché – pomocí škrabky nebo kartáčku odstraňte z něj všechny hrubé nánosy a zbytky masa, které se na něm uchytily. Následně pomocí houbičky nebo hadříku a mýdlovou vodou začněte čistit rošt od mastnot a drobných nečistot.

V případě, že se zbytky jídla a mastnota uchytily na roštu až příliš a mýdlová voda nepomáhá, použijte na čištění silnější saponát, případně si smíchejte trochu jara, octa a kyseliny citronové do nádoby s čistou teplou vodou, roztok pomocí houbičky aplikujte na rošt a nechte ho chvíli působit.

Po chvíli by měla jít nečistota podstatně snadněji dolů. Nakonec rošt propláchněte čistou vodou a nechte ho vyschnout.

Jak umýt gril

Dalším krokem je vyčištění samotného grilu. Odstraňte z dna grilu veškerý popel a usazeniny, které po grilování zůstaly (k odstranění přichycených nečistot či mastnoty můžete použít škrabku). Čištění grilu na uhlí se provádí „vypalováním“, díky kterému odstraníte v grilu většinu nečistot. Na vypálení však nelze použít jakýkoliv druh dřeva či odpadky.

Za žádaných okolností nevypalujte (nečistěte) gril pomocí dřeva, na kterém je barva, dřevotřískou či dřevem, které bylo napuštěné v chemikáliích. Zbytky těchto karcinogenních látek by se mohly přenést do jídla při příštím grilování.

Na vypalování se doporučuje použít čisté dřevo, bez jakýchkoliv přídavků. Jednoduše vložte do grilu pár polen spolu s novinami a nechte dřevo vypálit gril. Po vyhoření dřeva již jen stačí znovu odstranit veškerý popel a trochu gril profouknout, ať z ať odstraníte i drobné částečky.

Na závěr můžete vnější stranu grilu umýt pomocí mýdlové vody, vložit rošt zpět na gril a v případě potřeby ho promazat olejem. Výsledkem by měl být dokonale čistý gril připraven pro další použití.

správné čištění grilu

Čištění plynového grilu

Čištění grilu na plyn se čistí podobně jako u grilu na uhlí. V první řadě vyjměte z grilu rošt a zapněte samotný gril na nejvyšší možnou teplotu na cca 10 – 15 minut (gril nechte uzavřený). Mezi tím se můžete pustit do čištění roštu. Na rošt můžete použít obyčejnou kartáček, pomocí které odstraníte nejhrubší nečistoty a usazeniny.

Následně pomocí mýdlové vody (nebo saponátu) a houbičky důkladně vyčistěte celou mřížku. Po vyčištění mřížky a vypálení grilu zkontrolujte prostor pod roštem, kde se mohli usadit zbytky jídla.

V případě znečištění můžete (pokud je to možné) jednotlivé části z grilu vyjmout a vyčistit ručně. Nakonec se pusťte do čištění vnější strany grilu, kde vám postačí obyčejná mýdlová (nebo jarová) voda a houbička.

Čištění elektrického grilu

Čištění elektrického grilu by se mělo provádět hned po jeho použití. Před samotným čištěním odpojte nejprve gril od elektřiny a nechte ho trochu vychladnout (zkrátka abyste neriskovali popálení).

Následně začněte s čištěním roštu, na kterém se mohly přichytit zbytky jídla a mastnota. Pomocí plastové škrabky seškrabejte připálené jídlo na roštu ale i uvnitř komory na grilování.

Následně si připravte roztok z mýdla (nebo jari) a vody, a namočte do něj hadřík. Pomocí vlhkého hadříku vyčistěte grilovací komoru a proběhněte i rošt (dejte si však pozor na to, abyste neaplikovali přímo vodu na gril). Po vyčištění komory a roštu omyjte také mísu, kam během grilování odkapává mastnota a tuk. Nakonec už jen stačí pomocí jarové vody (případně s trochou octa) proběhnout povrch grilu. Po umytí nechte elektrický gril důkladně proschnout.

mytí grilu

Přečtěte si i tyto články a návody:

Pár tipů jak na grilování

Při každém grilování byste se měli držet několika zásad, které vám pomohou předejít zašpinění grilu, jakož i zvýší jeho životnost:

  • Před každým grilováním mějte připravené místo nebo nádobu, kam budete ukládat veškeré nářadí, které používáte při grilování.
  • Před každým grilováním se doporučuje natřít rošt jedlým olejem, který míváte běžně doma (díky oleji se nebude na rošt usazovat tolik špíny).
  • Během grilování můžete namísto pokládání masa na rošt využít tzv. grilovací misky, díky kterým zůstane rošt kompletně čistý a zároveň budete mít pěkně ugrilované maso – jde o jednorázové talíře nebo misky, které prostě po použití vyhodíte (v případě potřeby se dají zakoupit i permanentní misky na grilování).
  • Během grilování byste měli mít na sobě vždy zástěru, která vám pomůže předejít ušpinění a zároveň vás může ochránit před plamenem.
  • Obecně se doporučuje začít s čištěním grilu hned po jeho použití, protože čím déle budete čekat, tím více se špína, zbytky masa a mastnoty usadí na grilu a budou se i těžší odstraňovat.

Čištění grilu je poměrně jednoduchá, avšak důležitá záležitost. Jednak je důležité mýt gril z hygienických a zdravotních důvodů, jednak byste si určitě nepřáli cítit ve svém jídle zbytky z předešlého grilování, a jednak jde io ekonomické důvody, protože pravidelné a důsledné mytí grilu vám prodlouží jeho životnost. Proto si vždy dejte záležet na vašem grilu, který se vám za to poděkuje svou spolehlivostí.

Každý má již své osvědčené tipy a triky, pomocí kterých zvykne mýt a čistit gril. Jaké máte zkušenosti s čištěním grilu vy? Máte své vlastní metody, pomocí kterých ho čistíte? Napište nám o svých zkušenostech a názorech v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button