Jak vyčistit

Jak vyčistit mince?

V rámci numismatiky, jako poměrně neznámého oboru, se mohou lidé často setkat s různými bezcennými mincemi, které mají jen velmi malou hodnotu. Mimo samotné hodnoty mince je však mnohem závažnějším problémem čištění mince, která již nějakou hodnotu má. Víte jak máte čistit sběratelské mince z různých materiálů? Přečtěte si jak a jakými způsoby se dají vyčistit mince ze zlata, stříbra, mědi či dokonce z hliníku!

návod jak vyčistit mince

Jak vyčistit zlaté mince

Zlaté mince jsou jedním z nejoblíbenějších objektů v oblasti numismatiky (zvláště pokud jde o velmi staré a vzácné mince bez poškození).

Pokud to je možné, začněte čistit zlatou minci jen obyčejnou teplou vodou a rukama (případně jemným hadříkem). V mnohým případech více na čištění nebudete potřebovat.

Pokud by však šlo o velmi znečištěnou minci, můžete vyzkoušet i následující způsoby.

Čištění mýdlovou vodou

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak můžete vyčistit mince ze zlata je použít kombinaci teplé vody a mýdla. Nakolik zlato nekoroduje, stačí ho jednoduše ponořit a mýt ve vodě za použití jemné houbičky nebo hadříku.

V případě červených skvrn na zlaté minci jde o takzvanou zlatou rez, která je znakem toho, že jde o pravou a vzácnou minci.

Červená rez vzniká kvůli oxidaci mědi, která se ve zlaté minci do určité míry nachází (jako příměs).

Čištění sodou

O něco méně tradiční metodou, pomocí které si můžete vyčistit mince ze zlata, je čištění mince pomocí alobalu a jedlé sody.

Na čištění si připravte malý hrnec, jehož dno vyložíme alobalem. Následně vložte zlaté mince do hrnce, posypte jejich pár lžičkami sody, zalijte vodou a přiveďte hrnec do varu. Výsledek se nemusí dostavit okamžitě a v některých případech budete muset postup zopakovat.

Pokud by mince byla pokryta zelenými skvrnami, budete muset sáhnout po speciálních čističi na mince, které je možné zakoupit v klenotnictvích.

mytí mincí

Jak vyčistit mince z mědi

Čištění měděných mincí není vždy žádoucí proces, který byste měli dělat. Patina, která má zelenou nebo hnědou barvu může být naopak velmi žádoucí pro mnohé sběratele mincí.

Jediná situace, kdy se doporučuje čistit mince z mědi je tehdy, pokud se na nich začíná tvořit patina. V takovém případě vyzkoušejte nejprve klasické čištění pomocí mýdlové vody.

Pokud se patina tímto způsobem vyčistit nedá, můžete vyzkoušet čištění pomocí zubní pasty (v tomto případě však postupujte opatrně, protože zubní pasta jako čistič není každým sběratelem uznávána jako efektivní metoda čištění).

Jak vyčistit stříbrné mince

Tak jako u zlatých mincích, i při mincích ze stříbra se doporučuje začít s čištěním pouze s pomocí teplé čisté vody (případně s trochou mýdla).

Při stříbrných mincích, které mají kvalitu „proof“ se doporučuje mince raději z originálního obalu nevybírat, jelikož tak mohou ztratit na své hodnotě.

Čištění pomocí gumy

Ačkoli se to může zdát zvláštní, obyčejná guma dokáže při čištění stříbrných mincí divy! K čištění nepotřebujete kromě gumy opravdu nic. Jednoduše začněte jemně mazat znečištěná místa na minci.

Na gumování bude nejlepší, pokud použijete velmi jemnou gumu. Dejte si pozor na to, abyste s gumou na minci příliš netlačili, nakolik byste ji mohli poškodit.

Čištění kyselinou citronovou

Kyselina citronová je velmi osvědčený způsob, pomocí kterého se dají vyčistit staré stříbrné mince. Jednoduše si připravte malou nádobu, do které vložíte vaše stříbrné mince (dejte si pozor na to, aby šlo o mince stejné kvality a stejného poměru strebro: jiný kov).

Následně zalijte mince kyselinou citrónovou (kromě kyseliny citrónové však můžete použít také kuchyňský ocet či dokonce alkohol).

Tento způsob čištění je poměrně zdlouhavý, protože musíte nechat mince v nádobě několik dní. V rámci čištění stříbrných mincí se doporučuje měnit tento „mincovní lázeň“ každý den.

Jak vyčistit mince z hliníku

Ačkoli mince z hliníku se až tak často na numismatické trhu nevyskytují, můžete se s nimi čas od času setkat.

V případě čištění hliníkových mincí vám postačí čistá teplá voda a saponát. Nalijte do nádoby vodu s pár kapkami saponátu, následně do něj ponořte mince z hliníku a nechte lázeň na mince působit.

Další alternativou je již výše zmíněné čištění pomocí gumy. V takovém případě však postupujte velmi velmi opatrně, protože hliník je velmi měkký kov a dá se poměrně snadno poškodit.

čištění mincí

Přečtěte si i další články a návody jak vyčistit:

Pár tipů jak na čištění mincí

  • Nové mince raději nečistěte nakolik si to vyžaduje je vybrat z jejich originálního obalu, čímž ztrácejí na hodnotě.
  • Pokud nemáte ponětí, jakou hodnotu má váš numizmat (mince), raději s čištěním ani nezačínejte. V případě nesprávného a neodborného způsobu čištění riskujte nenávratně poškození.
  • Za žádných okolností nečistěte mince pomocí drátěnky, smirkového papíru či jiných drsných a abrazivních čisticích pomůcek.
  • Pokud se bojíte použít jakýkoliv z výše uvedených způsob čištění, můžete vyzkoušet vyčistit mince za použití ultrazvuku. Čištění mincí s ultrazvukem je efektivní metoda, pomocí které lze odstranit špínu a nečistoty na minci. V případě nejistoty raději vyhledejte odborníka.

Je důležité si uvědomit, že čistá mince jako taková není pro sběratele až tak důležitá. Čištění mince je důležité pouze v takovém případě, pokud není možné kvůli špíně na minci přečíst její reliéf, případně prostě minci identifikovat.

Lesklá mince bez špíny na hodnotě nepřidává (pokud nejste úplný začátečník, jehož lesk mince dokáže zlákat). Pokud se už tedy rozhodnete vyčistit si svou sbírku, ujistěte se, že to děláte správným způsobem a z dobrých důvodů.

Jaký máte názor na to vy? Máte své osvědčené metody, pomocí kterých čistíte své mince? Napište nám o svých zkušenostech v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button