Jak vyčistit

Jak vyčistit zubní kámen?

Začal se vám na zubech tvořit nepříjemný povlak či dokonce tvrdý zubní kámen? Zubní kámen je jednou z katastrof, které často postihují lidi, kteří se o své zuby dobře nestarají. V následujících řádcích si proto řekneme co to přesně tento kámen je, co způsobuje a hlavně jak se dá vyčistit zubní kámen. Pojďme tedy na to.

návod jak vyčistit zubní kámen

Co je to zubní kámen a jak vzniká?

Zubní kámen je výsledkem nahromaděného zubního plaku, který se na zubech usadil, a který se časem promění na kámen. Plak se tvoří díky různým zbytkem potravin, bakterií, minerálů, slin a jiných částic, které důsledkem nesprávného mytí zubů nebyly z ústní dutiny odstraněny.

Při nesprávném nebo zanedbávání mytí zubů se tento plak hromadí více a více, postupně se přeměňuje na zubní kámen a eventuálně může způsobovat různé zdravotní problémy, které se spojují se zuby a dásněmi.

Jak zjistit zubní kámen?

Zubní kámen můžete rozeznat a zjistit poměrně jednoduše. Nejčastěji vypadá jako tvrdá vrstva hmoty na zubu, která může mít hnědou nebo žlutou barvu a nedá se odstranit běžnou zubním kartáčkem.

Nejčastěji se zubní kámen vyskytuje mezi zuby nebo na vnitřní straně židlí a předních zubů. Zubní kámen nebolí, proto se nespoléhejte na to, že vám zuby samy oznámí, že máte zubní kámen.

Co vám však může napovědět, že něco není v pořádku, je velmi nepříjemný zápach úst, který se se zubním kamenem často spojuje.

jak umýt zubní kámen

Rizika zubního kamene

Přestože vás zuby nemusí kvůli zubním kamenem začít hned bolet, existuje několik vážných ale i méně závažných rizik, kvůli kterým byste měli zubní kámen řešit:

  • Pro většinu lidí je zubní kámen problémem hlavně kvůli tomu, že velmi špatné vypadá a kazí váš úsměv – nikdo nechce mít na zubech hnědé fleky, kvůli kterým by se bál usmát.
  • Mnohem závažnějším problémem však může být zánět dásní a s nimi se spojující bolest, důsledkem zubních kamenů mohou být vaše dásně a vaše zuby postupně zlikvidovány.
  • Nejčastějším problémem, který zubní kámen způsobuje je parodontitida, která napadá nejen zuby a dásně ale i kosti, které vaše zuby drží. Výsledkem může být postupné vypadávání zubů.
  • Kromě toho může zubní kámen způsobovat špatné trávení, nakolik škodlivé látky, které se v zubním kameni nacházejí, se mohou dostat až do krve a ovlivnit tak vaše trávení v negativním smyslu.

Jak se dá vyčistit zubní kámen

Jak se dá vyčistit zubní kámen

Čištění zubního kamene není zrovna nejjednodušší záležitost. Pokud se plak proměnil na kámen, který se pořádně do vašich zubů „Zahlédl“, možná nebudete mít ani jinou možnost než navštívit vašeho zubního lékaře.

V každém případě vám však následující metody mohou pomoci s čištěním zubního kamene a zubního plaku.

Čištění zubů sezamovými semínky

Sezamové (nebo lněné) semínka mohou fungovat jako prevence proti vzniku zubního kamene.

Čištění semínky je velmi jednoduchá procedura: jednoduše si vezměte do úst za lžíci sezamových semínek a alespoň 1 – 2 minuty je důkladně žvýkejte, promílejte na jazyku a kolem zubů.

Semínka však nepolykejte! Jednoduše je vyplivněte, opláchněte si ústa a zuby čistou vodou a nakonec si je důkladně vyčistěte pastou a zubním kartáčkem.

Čištění lze zopakovat 2 – 3x týdně.

Čištění zubů sezamovými semínky

Mořská sůl na zubní kámen

Možná vás to překvapí ale klasická mořská sůl může být velmi užitečným čistícím prostředkem na plak a zubní kámen.

Mořskou sůl si můžete nanést přímo na zubní kartáček a pomocí ní si důkladně vyčistit zuby.

Případně můžete nasypat 2 -3 lžičky do malého sklenice s vodou a vypláchnout si pomocí ní ústní dutinu.

Díky mořské soli odstraníte jak povlak, tak i nepříjemný zápach úst, vydezinfikovat ústní dutinu a ochráníte své zuby.

Nezapomeňte si také po vyčištění zubů mořskou solí klasicky umýt zuby zubní pastou a kartáčkem.

Aloe vera proti zubnímu kameni

Věděli jste, že aloe vera ve formě gelu dokáže také efektivně odstranit povlak a zubní kámen?

Jde o velmi jednoduchou metodu: stačí si smíchat lžíci aloe vera spolu s pár kapkami citronové šťávy, sody a obyčejného rostlinného oleje tak, abyste si vytvořili jemnou pastu. Tu si naneste na zubní kartáček a pomocí ní si důkladně pročistěte všechny zuby.

Dejte si však při čištění pozor na to, abyste s kartáčkem příliš netlačili na zuby. Soda sodu by při velkém tlaku mohla poškodit vaši zubní sklovinu. Procházejte si jemných krouživými pohyby zuby, po vyčištění si vypláchněte ústa čistou vodou a nakonec je vyčistěte zubní pastou a kartáčkem.

V případě nesprávného zacházení a čištění zubů pomocí sody hrozí poškození zubů a zubní skloviny, proto buďte při čištění zubů opatrný a hlavně jemný!

Aloe vera proti zubnímu kameni

Ořechové skořápky na zubní kámen

Jakkoliv se to může zdát zvláštní, obyčejné skořápky z vlašských ořechů vám mohou pomoci při odstraňování zubního kamene. V tomto případě si nejprve musíte skořápky povařit ve vroucí vodě na cca 15 – 20 minut.

Vytvoří se vám tak směs, kterou scedíte. Do tohoto vývaru z ořechů si ponořte svou zubní kartáček na několik minut a následně pomocí ní začněte své zuby důsledně čistit.

Skořápky z ořechů mají antibakteriální účinky, díky čemuž vyčistíte své zuby od zubního kamene či povlaků. Stejně vám mohou pomoci i při zánětu dásní.

Oil pulling na čištění zubů

Oil pulling je metoda na čištění ústní dutiny pomocí kokosového oleje. Kokosový olej dokáže na sebe navázat bakterie a plak, díky čemuž zůstane vaše dutina a vaše zuby čisté.

Před tím než začnete čistit zuby olejem je důležité, abyste vypili pohár s citrusovou šťávou. Následně si naberte na lžičku kokosový olej a vložte si ho do úst.

Omieľajte kokosový olej na jazyku a hlavně na zubech. Takto aplikovaný olej nechte působit na vaše zuby cca 15 – 20 minut, následně ho vyplivněte a opláchněte si zuby čistou vodou.

Nakonec už si jen stačí vyčistit zuby klasickou zubní pastou a kartáčkem.

Oil pulling na čištění zubů

Oleje na zuby

Kromě kokosového oleje můžete vyčistit zubní kámen pomocí rozmarýnového či hřebíčkového oleje.

Olej si nakapejte do sklenice s vodou, dobře promíchejte a vypláchněte si pomocí ní ústní dutinu. Nakonec směs vyplivněte a umyjte si zuby zubní pastou.

Odstranění zubního kamene odborníkem

Přestože vám výše uvedené metodu mohou pomoci vyčistit zubní kámen, případně odstranit plak, nic se nemůže vyrovnat kvalitní zubní prohlídce u kvalifikovaného zubaře.

Pokud patříte mezí lidí, kteří mají ze zubní ordinace husí kůži, nemáte se čeho v tomto případě obávat.

čištění zubů a zubního kamene u zubaře

Čištění zubního kamene u zubního lékaře je bezbolestný (a hlavně efektivní) proces. Zubní kámen vám může zubař odstranit buď pomocí ultrazvuku, laseru či pomocí speciálních nástrojů.

Nejčastější metodou na čištění zubního kamene je ultrazvuk, pomocí kterého zubní lékař doslova rozbije zubní kámen.

Po rozbití zubního kamene, vám zubař už jen dočistí zuby s použitím speciálních nástrojů, kartáčků, případně pomocí pískování. Nepodceňujte a neobávejte se proto návštěvy u svého zubaře a zvažte návštěvu v zubní ordinací.

Jak si vybělit zuby?

Kromě odstranění zubního kamene vám však mohou některé čisticí prostředky na zuby dopomoci ik jejich zesvětlení.

Kdo by nechtěl mít nejen čisté ale i zářivě bílé zuby bez jakékoliv povlaku?

V takovém případě může vyzkoušet tyto dvě jednoduché metody na bělení zubů.

Jak si vybělit zuby

Bělení citrusovou kůrou

Jedním z tradičních, rychlých a velmi jednoduchých způsobů, jak si můžete vybělit zuby u vás doma je pomocí citrónové nebo pomerančové kůry. Rozetřete si citrusovou kůru na zuby a následně udržte tuto slupku v ústech cca 10 – 20 minut.

Nejde o nic nepříjemné, maximálně vám může překážet hořká chuť kůry. Potom si dobře vypláchněte ústní dutinu a vyčistěte si zuby klasickou zubní pastou a kartáčkem.

Citrusová kůra vám pomůže odstranit bakterie na zubech, zbaví vaše ústa nepříjemného zápachu, odstraní plak a vybělí vaše zuby.

Jak si vybělit zuby za 3 minuty? Pomůže vám soda!

Soda bikarbóna je velmi populární prostředek na čištění a hlavně bělení zubů. Soda dokáže jednak odstranit plak, vyčistit zuby a dodat jim bílý nádech.

Při sodě si však dejte pozor na to, abyste to s čištěním pomocí ní nepřehnali. Soda dokáže stejně poškodit vaši zubní sklovinu a dásně.

Sodu si nejprve smíchejte s vodou tak, abyste si vytvořili velmi jemnou pastu. Tu si naneste na vaš zubní kartáček a začněte ji nanášet na vaše zuby.

Jemnými pohyby si vyčistěte zuby a nakonec jejich dobře vypláchněte. Výsledek vás může velmi mile překvapit.

Pár tipů na bělení a čištění zubů

  • Chcete-li předejít zubním povlakem a zubnímu kameni, měli byste si důkladně čistit zuby alespoň 2x za den (můžete i vícekrát denně).
  • Vyplachování ústní dutiny čistou vodou po každém jídle, které zkonzumujete vám může dopomoci předejít vytvoření zubního plaku.
  • Nikdy nezapomeňte na preventivní prohlídky u vašeho zubního lékaře a pravidelně (alespoň 2x ročně) byste měli navštěvovat odborníka na dentální hygienu.
  • Vyhýbání se nápojem jako káva, cola, černé čaje či víno vám může pomoci předejít k vytvoření zubního kamene. Stejně byste se měli vyhnout i kouření.
  • Věděli jste, že sýr, který neobsahuje řepný cukr vám může dopomoci neutralizovat plak? V takovém případě můžete zvážit si zařadit kvalitní sýry do svého jídelníčku!

BONUS TIP – Jak vyčistit zubní kámen psovi?

Zubní kámen se může stejně objevit i při domácím miláčkovi. Podobně jako u lidí má zubní kámen při psovi snědší barvu a nejčastěji se vyskytuje na očních zubech a řezácích.

Stejně se s takovým zubním kamenem spojuje nepříjemný zápach z úst psa. K odstranění zubního kamene můžete použít zubní kartáček, avšak v takovém případě výsledek není ničím zaručen.

Jak vyčistit zubní kámen psovi

Prohlídka u veterináře může odhalit několik problémy se zuby psa a kromě toho může veterinář pomocí ultrazvuku (a jiných prostředků) vyčistit zubní kámen podstatně efektivněji. Proto raději v případě potřeby navštivte veterináře ve vaší blízkosti, abyste zajistili vašemu miláčkovi ten nejlepší výsledek.

Vyčištění zubního kamene není žádná procházka růžovou zahradou. Je to však opravdu velmi nutná záležitost, která vám v budoucnu může ušetřit nemalé problémy a bolesti.

Proto se snažte v případě potřeby vyčistit zubní kámen co nejdříve, pečujte o své zuby pravidelně a nepodceňujte návštěvu zubního lékaře.

Jaké máte zkušenosti se zubním kamenem vy? Museli jste ho už někdy odstraňovat? Poradili a pomohli vám tipy v tomto článku?

Napište nám o svých zkušenostech a názorech v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button