Jak se obléci

Jak se obléci na kolo?

Jste vášnivý cyklista nebo začátečník na kole, kteří se rozhodl vyzkoušet sportování cykloturistikou? V takovém případě se na tento sport musíte vhodně obléci! Oblékání se na cyklistiku podceňuje mnoho lidí, díky čemuž se během podzimu a zimy zvyšuje počet prochladlých lidí. Mnoho lidí má často mylnou představu o tom, jak by se měly obléknout na kolo. Proto jsme si v následujících řádcích pro vás připravili článek, ve kterém si vysvětlíme jaké oblečení si vybírat při různých podmínkách venku. Jak se tedy správně oblékat na cyklotúru?

návod jak se obléci na kolo

Jak se oblékat na kolo

Oblečení na kolo se mění v závislosti na počasí, podmínek venku, vlhkosti i od samotného člověka. Někteří lidé si zvyknou oblékat lehké cyklistické oblečení i během chladného podzimu, jiní se musí naobliekať až po uši aby zvládly cykloturistiku přes zimu. Každé počasí s sebou přináší své kouzlo, avšak při každém počasí třeba zvážit i některé aspekty.

Přes jaro a léto není vhodné se oblékat příliš snadno, nakolik se dá prochladnout i během teplého období a naopak přes podzim a zimu to netřeba přehánět s vrstvami oblečení nakolik paradoxně prochladne z přílišného pocení a následného ochlazování těla.

Proto jsme si pro vás připravili pár tipů a rad, které vám pomohou se vhodně obléci na kolo do každého ročního období.

Oblečení během jara

Jar umí být velmi příjemným ale také zároveň zrádným obdobím. Během jara se zvykne sluníčko na cyklistu pěkně usmívat ale dokáže se i zamračit. Z toho důvodu je důležité si dávat pozor na často se měnící počasí a podle něj se také adekvátně obléci.

Při výběru toho správného oděvu třeba zvážit oblečení, které vás zahřeje ale zároveň i zchladí. Z toho důvodu byste si měli na kolo obléci několik tenkých vrstev oblečení, abyste měli určitou flexibilitu při měnícím se počasí.

V případě spodního prádla si určitě oblečte funkční spodní prádlo a dres na cyklistiku, který může mít dlouhé nebo krátké rukávy.

První vrstva oblečení je ta nejdůležitější, protože jejím úkolem je udržet vaše tělo v suchu.

Kromě funkčního prádla a dresu můžete doplnit svůj outfit cyklistickými kalhotami, které vám v případě větru udrží nohy v teple (pokud byste vyrazili na cyklotúru v chladnějším jarním ránu, můžete si pod kalhoty obléci návleky).

Také byste neměli zapomenout na tenkou bundu, která vás v případě větru ochrání.

Návleky na ruce a rukavice by měly být také povinnou součástí vaší výbavy, zejména během jarních večerů, kdy se dokáže teplota venku výrazně snížit.

Tak jako ruce byste si měli chránit i hlavu. Mimo přilby (kterou noste za každých okolností na kole) byste měli nosit pod ní tenkou čepici, případně jinou ochranu, která vám udrží vaši hlavu v teple.

oblékání na kolo

Jak se obléci na kolo v létě

Cyklistika během léta je jednou z nejpříjemnějších a nejoblíbenějších činností. Spolu s létem však také přicházejí i extrémní horka, na které je třeba vhodně připravit.

Během léta je vhodné, abyste si na cyklistiku oblékli velmi tenký krátký dres na kolo spolu s krátkými a tenkými cyklokalhoty.

Cyklistické oblečení

Určitě nezapomeňte na funkční spodní prádlo, které je během tohoto období velmi důležité, protože díky němu dokáže vaše tělo lépe odvádět pot a nebudete se tak přehřívat.

Moderní cyklistické oblečení je vyrobeno ze speciálních materiálů, které chrání vaše tělo před přehřátím a efektivně odvádějí z těla pot. Z toho důvodu je lepší pokud upřednostníte takové oblečení před klasickým tričkem či obyčejnými kalhotami.

Dalším důvodem, proč byste měli upřednostnit cyklokalhoty před obyčejnými kalhotami je jejich schopnost zabránit oděrem v citlivých partiích těla.

Jakou obuv si vzít na kolo

Kromě oblečení byste neměli zapomenout ani na vhodnou cyklistickou obuv.

Při výběru obuvi na kolo je v první řadě důležité, aby obuv velmi dobře dýchala. Stejně to platí i pro sportovní ponožky nakolik dlouhodobě propocené chodidla vám mohou způsobit nemalé problémy.

Vyhněte se také veškeré obuvi, přes kterou dobře neproudí vzduch. Zpocená noha by vám vaše botasky kompletně zruinovala.

Součástí vaší výbavy na cykloturistiku by měly být i sluneční brýle, šátek pod helmu (díky které vám nebude téci pot do očí), voda a ochranný krém na pokožku.

Jak se obléci do deště na podzim

oblečení na kolo

Cyklistika během podzimu bývá již o něco náročnější aktivitou, nakolik se příjemná teplota změní na chlad, vlhkost a časté deště.

Během takových chladnějších období je tedy vhodné si obléci jednak oblečení, které odolá větru ale i silným deštěm, které by vás na kole mohli zastihnout. Rozhodně si oblečte déle cyklokalhoty spolu s návleky, které udrží vaše dolní končetiny v teple.

Kromě toho byste si měli (v závislosti na počasí) obléci delší tričko spolu s rukavicemi a hlavně bundu, která odolá jak větru, tak i dešti.

Důležitým prvkem oblečení na podzim je viacvrstvosť – to znamená, že v případě, že se počasí změní z chladu na příjemné teplo, budete mít možnost se svléknout.

V případě potřeby je také vhodné si přibalit na cyklotúru i kvalitní pláštěnka, protože během podzimu nikdy nevíte, jak se počasí vyvrbí.

Jak neprochladnout na kole během zimy

Cykloturistika je překvapivě populární i během zimy, avšak během tohoto období je velmi důležité se adekvátně obléci tak, abyste neriskovali nachlazení či újmu na zdraví.

Tak jako během jara či podzimu, i během zimy je důležité pro regulaci teploty těla si obléci více vrstev oblečení. To znamená: cyklokalhoty, cyklodres s dlouhými rukávy a kvalitní bundu na cyklistiku.

Kromě toho byste si určitě měli obléci zimní cyklistické rukavice a návleky. Základní vrstvou oblečení by však měla tvořit funkční termální prádlo.

Ačkoli se to může zdát zvláštní, právě během zimy může pot ublížit vašemu tělu nejvíce. Termoprádlo dokáže odbourávat z těla pot a zároveň uchovávat vaše tělo v suchu.

Do výbavy byste určitě měli zařadit i zimní čepici, kuklu, popřípadě šálu na krk.

Pár tipů a rad k oblékání na cykloturistiku

  • Nepleťte si funkční prádlo jako zázračný druh oblečení, ve kterém vaše tělo nebude produkovat pot, protože pocení se nevyhnete. Úkolem funkčního prádla je, aby do sebe nasálo všechen pot a nepřeneslo ho na další vrstvu.
  • Termo-prádlo byste si měli oblékat nejen během zimy, ale i během léta. Úkolem funkčního termo prádla je odsávání a uchovávání potu, díky čemuž je velmi vhodným oblečením i do teplejších období.
  • Při výběru vhodného funkčního oblečení v obchodě je důležité, abyste se poradili s odborníky, případně si prohlédli recenze na internetu. Ne každé funkční prádlo je stejně dobré a efektivně.

Ať už se chystáte na kolo během příjemného letního rána nebo během chladnější podzimu, určitě nepodceňujte důležitost toho, jak se do počasí obléknete.

Zdraví máte jen jedno a přestože se může zdát cyklistika jako jednoduchý sport, při kterém není třeba příliš přemýšlet nad vaším outfitem, není tomu tak. Proto se vždy dobře připravte a vybavte na jakékoliv období a nenechte se překvapit ničím, co vás může během jízdy na kole zastihnout.

Jak se oblékáte na kolo vy? Máte už své osvědčené metody, podle kterých se vhodně oblékáte? Napište nám o svých zkušenostech s oblečením na cyklistiku v komentářích pod článkem!

Redakce TAVE.cz

Redakce TAVE.cz je složena z týmu autorů, kteří se snaží napsat co nejlepší články, které vám mohou pomoci s každodenními činnostmi a problémy. Aktivně se zajímáme o různé trendy a styly ve světě módy, oblékání, čištění domácnosti a jednotlivé módní značky.

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button