Jak se obléci

Jak se obléci na pohřeb?

co si obléci na pohřebPohřební události nepatří mezi často rozebírány témata. Není na tom dohromady nic pozitivní, odešel člověk, kterého jste možná znali a nyní se s ním musíte rozloučit. Problém však může nastat tehdy, když si budete vybírat oblečení, které si vezmete na pohřeb. Často krát se stává to, že lidé nemají představu o tom, co si mají obléci na pohřeb. Někdy může dojít opravdu k trapasu nebo nedejbože urážce rodiny, která musí být svědkem neúcty ze strany nějakého člověka, který se dostavil na pohřeb opravdu nevhodně oblečený. Následující řádky budou tedy věnovány tomu, co byste si měli a neměli obléci na pohřeb tak, aby nenastaly žádné problémy.

Co si obléci a jak na pohřeb

První podmínkou každého pohřbu je prostě černá barva. Černou barvu byste měli zvolit za každých okolností, nakolik se to nejen vyžaduje od rodiny zesnulého, ale zároveň to vyjadřuje smutek nad ztrátou člověka.

Tradičně se od vás očekává, že se dostavíte na pohřeb v konzervativním stylu, bez nějakých moderních nebo netradičních outfitů. Myšlenkou pohřbu je se rozloučit s člověkem, kterého jste znali, ne abyste zazářily mezi lidmi či vzbuzovaly nežádoucí pozornost.

oblečení na pohřeb

Tradiční oblečení na pohřeb, t. j. sako, šaty, sukně v černých barvách jsou myšlenkou západní kultury. To však nemusí platit všude a při všech náboženstvích.

V tomto článku se budeme orientovat na klasické pohřby na západě, ovšem pokud byste měli jít na pohřební událost východní kultury či náboženství, určitě se v první řadě poraďte s někým kompetentním o tom, co byste si měli na pohřeb obléci, jak bude pohřeb probíhat a co se od vás vyžaduje, protože může jít o zcela odlišné typy pohřbů.

Když se rozhodnete jít na pohřeb člověka, který se bude nést v tradičním křesťanském duchu západní kultury, měli byste si uvědomit pár věcí před tím než tam půjdete:

  • V první řadě tam jdete kvůli tomu abyste rozloučili se zesnulým člověkem (ať už jste ho znali dobře nebo ne).
  • Na pohřbu chcete vyjádřit respekt a úctu vůči zesnulému a truchlící rodině.
  • Určitě byste tam neměli jít s myšlenkou, že vaším hlavním cílem je se dobře pobavit, ukázat či seznámit se s lidmi.
  • Důstojnost je při pohřbu velmi důležitá, snažte se ji tedy nezkazíte tím, že se obléknete nekorektně k události.

Co by si měli obléci na pohřeb ženy

pohřební oblečení žena

Ženský outfit by měl nést spíše v konzervativnějším a nenápadném stylu.

Nejtypičtějším oblečením, které byste si mohli vzít na pohřeb a nic ním nepokazit jsou černé šaty, s jednoduchými botami. Také si můžete vyzkoušet obléci sukni spolu s šaty, která však nesmí být nad kolena.

Kromě toho je dovoleno si obléci sukni spolu s halenkou nebo svetrem či černé kalhoty s košilkou s dlouhými rukávy.

Hlavní myšlenkou ženského outfitu na pohřeb by měla být skromnost a nevýraznost. Rozhodně vaše oblečení nesmí odhalovat z vašeho těla více než to slušnost a etiketa dovoluje! Účelem oblečení není se příliš zvýraznit jako spíše vyjádřit smutek, respekt vůči zesnulému.

Na většině pohřbů se nese styl oblečení obvykle v tradičním konzervativním duchu, avšak s postupující dobou se pomalu přijímají i modernější styly oblékání se, s o něco světlejšími barvami.

Pokud si nejste jistá, o jaký druh pohřbu půjde, popř. neznáte tak dobře rodinu zesnulého, raději vsaďte na tradičnější, konzervativnější styl oblékání se, nic s ním nemůžete pokazit.

Co by si měli obléci na pohřeb muži

oblečení na pohřební událost

Tradičně se od mužů vyžaduje určitý standard v oblékání se na pohřeb. Obvykle se doporučuje si jednoduše obléct na pohřeb kompletně černý oblek s knoflíkovou košilí, která by měla být zakasanou za opasek.

Džíny jsou absolutně nepřijatelné na pohřbu (ačkoli u černých džínách lze udělat výjimku, pokud není pohřeb velmi, velmi striktní, popř. Pokud si rodina zesnulého nezakládá výrazně na tradicích).

Rozhodně se vyhněte teniskám, sandálům a podobné nesmyslné obuvi, která zkrátka nemá co hledat na pohřbu. Obujte si klasické černé nebo tmavě hnědé kožené boty. V případě pokrývky na hlavu se vyhněte kšiltovce nebo sportovním čepici.

Vzhled by měl v podstatě korespondovat s businessového outfitem moderní doby. Pokud byste si chtěli obléci něco jiného než jen černé oblečení, můžete zkusit tmavě šedé sako, popř. něco v tmavších odstínech, ale zbytečně to nepřehánějte.

Co si neobléknout na pohřeb

Nakolik je černá standardem pohřbů, logicky byste se měli vyhnout jakýmkoli světlým a veselým barvám. Přestože se akceptují i jiné barvy, než jen černá, nesmí být příliš výrazné ani příliš světlé.

Při obou pohlaví by se nemělo odhalovat příliš mnoho z těla, tj žádné hluboké výstřihy (nejlépe žádné), žádné šortky, krátké rukávy (pokud to počasí nepřikazuje) ani sandály, tenisky, botasky a pod.

Také se vyhněte oblečení s potiskem a logy. Pointou oblečení je vyjádřit lítost nad ztrátou člověka, ne to, abyste všem bili se svým oblečením do očí.

Přemýšlejte nad oblečením jako kdybyste měli jít na mši do kostela nebo na pohovor do potenciální práce.

Co si obléci na pohřeb v zimě

Zimní pohřby mohou být o něco náročnější, i když platí standardní zásady oblékání se na pohřeb. Kromě již výše zmíněných outfitů byste určitě neměli kvůli svému zdraví zapomenout na tmavší šál, rukavice nebo i klobouk. Také si v případě špatných podmínek venku vezměte černý (a pouze černý) deštník.

zimní oblečení na pohřeb

Ženský zimní outfit na pohřeb by měl určitě zahrnovat klasický černý zimní kabát, který vás udrží v teple než během obřadů kostele tak i venku během pohřbívání zesnulého.

Samozřejmostí by také měly být rukavice, šálu a klobouk tmavých barev. V případě bot můžete použít odolné vysoké boty do deště.

Při mužích platí etiketa oblékání se na pohřeb přibližně stejně. Určitě byste si měli s sebou vzít kvalitní černý zimní kabát, tmavý šál a tmavé kožené rukavice.

Nezapomeňte také na hrubé, černé, bavlněné ponožky. Při deštivém počasí si raději zvolte odolnější boty, které můžete během karu vyměnit za stylovější obuv.

Děti by měly následovat vzor svých rodičů. Oblečte jim proto tmavší bundu spolu s odolnými botami do deště a černými kalhotami. Snažte se vyhnout světlým barvám, protože to i při dětech nemusí vytvářet dobrý dojem během pohřbu.

Co si obléci na pohřeb v létě

Pokud se musíte obléci na pohřeb, který se odehrává během léta, je dovoleno si obléci o něco tenčí oblečení. Snažte se vybírat kusy oblečení, které nejsou vyrobeny z umělých látek a dokáží dýchat, resp. nebudete se v nich tak potit. Také si s sebou můžete vzít černé sluneční brýle.

oblékání se na pohřeb

Při ženském outfitu během léta si můžete vyzkoušet černou sukni po kolena s lehkou halenkou (která však nesmí být za žádných okolností průhledná).

Můžete samozřejmě použít i jiné vrchy oblečení, avšak nesmí odhalovat z vás příliš (resp. Ramena a hruď).

Rozhodně si v létě neoblékejte na pohřeb minisukně, legíny ani nic přiléhavé. Můžete si obléci černé, šedé nebo tmavě modré oblečení.

Muži si nesmějí za žádných okolností obléci krátké kalhoty či šortky, ani nic, co by odhalovalo něco z jejich nohou. Měly by si obléci dlouhé černé kalhoty spolu s botami, košilí (která však může mít krátké rukávy). Také byste neměli zapomenout na černé ponožky.

U dětí se mohou udělat určité výjimky, avšak měly by následovat vzor oblečení svých rodičů. Pokud by bylo příliš horko, mohou si obléci krátké kalhoty a tmavé tričko/košili s krátkými rukávy, avšak určitě jim nedávejte sandály jako obuv. Raději je obujte do pěkných bot.

Pár tipů na závěr jak se obléci vhodně na pohřeb

Ačkoliv se může zdát trochu složité to, jak byste se měli obléci na pohřeb, není to tak těžké. Jednoduše přemýšlejte nad takovou událostí s konzervativním a tradičním přístupem a položte si při outfitu otázku:

Neurazí mé oblečení rodinu zesnulého či lidi na pohřbu?

Vyjadřuji svým oděvem respekt a úctu zesnulému a rodině?

Nepůsobí provokativní v očích lidí na pohřbu?

Pokud jste si na takové otázky odpověděli správně, nemusíte se ničeho obávat. Doufáme, že se vám tenhle článek pomohl se lépe zorientovat v problematice oblékání se na pohřeb.

Redakce TAVE.cz

Redakce TAVE.cz je složena z týmu autorů, kteří se snaží napsat co nejlepší články, které vám mohou pomoci s každodenními činnostmi a problémy. Aktivně se zajímáme o různé trendy a styly ve světě módy, oblékání, čištění domácnosti a jednotlivé módní značky.

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button