Jak se obléci

Jak se obléci na křtiny?

návod co si obléci na křtinyKřtiny se řadí mezi ty významnější události, zvláště pro lidi, kteří byli na ně pozváni jako kmotři. Problémem pro mnoho lidí je však to, že si nejsou tak úplně jisti, co by si měli obléci na křtiny. Není to ani svatba, ani pohřeb, ani výhra Nobelovy ceny nebo Oskara ale něco zcela jiného, odlišné. Jak se tedy přesně stavět ke křtinám a co byste si měli na ně obléci? Odpovědi se dozvíte v následujících řádcích.

Co si obléci na křtiny?

křtiny a oblečení

V určitém bodě vašeho života přijde chvíle, kdy budete muset jít na křest někoho dítěte. Ať už budete teta, ujo, kmotr nebo kmotra, měli byste se snažit o to, abyste vypadala během křtu co nejlepší a nejvhodnější.

Pokud vám hostitel (nebo hostitelka) křtu nezadá téma, v níž se křest bude nést, můžete se sami rozhodovat o tom, co si obléknete na křtiny.

Existují však určitá pravidla, podle kterých byste měli rozhodovat.

Je to tak trochu jednodušší pro muže jako pro ženy, protože mají podstatně užší výběr oblečení, které se na křest hodí (neboli páni, nemusíte se stresovat).

Církevní události se s postupem času začali nést v stále více neformálnější stylu, ačkoli tradiční konzervativní téma události stále přetrvává. To, co si obléknete na křest vyjadřuje jednak váš postoj vůči samotné události, vůči rodině dítěte, které chcete prokázat respekt a úctu, postoj k tradic a také vaši náladu, s níž tam půjdete. Je proto důležité se zamyslet, co si chcete obléci na křtiny.

Podle čeho vybírat oblečení na křest

Orientačními body, které by vám měly pomoci se korektně obléci na křest by měly být:

 • Samotná událost (ať by šlo o jakoukoli církev, taková událost se řadí mezi ty významnější, čili byste si měli uvědomovat fakt, že jste na křtinách a brát ji s respektem).
 • Místo křtin (např. v kostelích – zejména v těch starších, které jsou obvykle opravdu velké a chladné) vám napoví, v jaké tématu a prostředí se bude křest odehrávat a co byste si měli obléci z praktického pohledu (logicky byste si měli obléci něco teplejší pokud budete v nevytopené chladném kostele, nebo naopak něco snadněji kdyby se křest odehrával venku během slunečného a teplého léta).
 • Vzezření vs. pohodlí, třeba si rozmyslet, jestli vydržíte během obřadů (které bývají někdy docela dlouhé) ve svém oblečení, aniž jste se z něj šli zbláznit (čili takové oblečení jako je například korzet raději nechte doma).
 • Slušnost – neberte si nic provokativní, nic přehnaně výrazné nakolik jste tam přišli kvůli samotné události a ne kvůli tomu, aby se za vámi otáčeli všechny hlavy.
 • Černá barva = NE, prostě si neoblékejte žádný černý oblek, šaty ani nic v morbidním stylu. Černá barva patří na pohřby a do práce (nakolik obě věci jsou hrozně depresivní). Vyhněte se proto outfitem na křtiny v černé barvě – má to být událost radosti a ne smutku.

Tipy pro ženy co si obléci na křtiny

Ženy, které se chtějí korektně obléci na křtiny mohou mít tak trochu dilema v tom, co by si měli a neměli vzít. Pár orientačních rad se však najde:

 • oblečení na křtinyÚplným standardem na křtiny jsou jednoduché šaty po kolena, se kterými se nedá nic zkazit. Určitě byste se měli vyvarovat krátkým šatům (takže na minišaty zapomeňte, nehodí se to). Pokud jste fanynkou dlouhých šatů, sahajících až po zem, klidně si je můžete obléci.
 • Co se týče ženského výstřihu na šatech, určitě byste to neměli přehánět – jsou to přece křtiny dítěte a ne nějaký večírek. Výstřih by měl příslušet individuálně ke každé ženě, resp. od její postavy. V ideálním případě (pokud jde o formální křtiny), byste měli mít svůj dekolt zahalen).
 • Můžete si obléci šaty s výstřihem pod prsa, které se rozšiřují do Áčka. Tento druh střihu šatů se hodí na každou postavu nakolik zakryje boky a stehna a mírně nadhodí tvar přesýpacích hodin.
 • Při botách si promyslete, které a zda se hodí ke vaším šatům, resp. zda budou spolu ladit. Určitě si neobouvejte boty s vysokými podpatky nebo s jehlovým podpatkem. Vybírejte si spíše ty níže.
 • Pokud si plánujete obléci šaty, kde budete mít odhalené nohy, neměli byste zapomenout na punčošky, které dodají ten správný šmrnc vašemu celkovému vzhledu.
 • Při kabelkách zapomeňte na nějaké extravagantně velké „tašky“. Raději si s sebou vezměte něco menší a praktičtější (malé kabelky, popř. tzv. „Aktovky“).
 • V případě šperků byste měli uvažovat střízlivě. Určitě nezaškodí mít na sobě něco malé jako například perličky, popř. i něco výraznější, pokud vám to bude ladit s šaty, avšak cílem šperků by nemělo být přílišné upoutávání pozornosti.

Typy oblečení na křtiny pro ženy

Kabátek – pokud si konečně potřebujete najít omluvu pro to, abyste si mohli vyzkoušet svůj nový luxusní kabátek, mohou to být právě křtiny. Pokud k němu máte něco, co si můžete spolu zkombinovat, není důvod, abyste si ho s sebou nevzali.

Džíny a pěkný vrch – tato kombinace je snad nejuniverzálnějším a nejspolehlivějším řešením prakticky jakoukoliv událost. Jde o relativně přiměřený typ oděvu, který se dá spojit s čímkoliv. Můžete si k němu obout nějaké nízké podpatky a jednoduché sako a hle – jste připravena jít na křtiny.

Midi šaty – nic se nehodí více na letní křtiny jako jednoduché midi šaty, které nejsou ani příliš provokativní ani příliš konzervativní. Jednoduše jsou něco mezi.

Kromě toho se v nich nebudete během léta příliš potit. Pokud si chcete k nim obléci něco do kostela, aby vám v něm nebyla příliš zima, můžete si k nim vzít lehký kabátek nebo bundičku, která vám s nimi bude ladit. K tomu přidejte nějaké jednoduché boty s malým podpatkem a můžete vyrazit na křtiny.

Klobouček – při této položce je to tak trochu diskutabilní, nakolik záleží na tom, jaký typ kloboučku byste si s sebou vzali (neměl by být příliš extravagantní) a zda by dobře ladil se zbytkem vašeho oblečení na křtiny (což není zas tak jednoduché ). Kromě toho nelze zapomínat na to, co se zvykne v dané společnosti běžně nosit, resp. zda by nešlo o něco neobvyklého na daných křtinách. Pokud máte ve všech trochu otázkách zelenou, tak směle do toho.

Ženské „kombinézy“ – jsou skvělou volbou mezi stylem a pohodlím, nakolik jsou hrozně pohodlné na nošení a skvěle vypadají. Pokud máte k dispozici kompletní kombinézu na formální události jako jsou křtiny, určitě si ji můžete obléci.

Tipy pro muže na křtiny

Křtiny jako takové, by neměly být komplikovanou věcí, při které musíte ztuha přemýšlet co si oblečete. V podstatě máte na výběr jen několik možností, co si na křest vezmete.

Etiketa oblečení na křtiny u mužů je velmi podobná té svatební. Absolutně nejjednodušší možnost pro vás bude, když si vezmete klasický šedý oblek.

Co se však nedoporučuje je kombinovat jednotlivé části obleků, nakolik je to poměrně komplikovaný proces, který můžete zkazit a výsledek nebude stát za to (pokud s tím tedy nemáte zkušenosti, raději se separátním kousek obleku vyhněte). Kromě toho to může vypadat tak trochu neformálně.

jak se oblékat na křtiny

Pokud nejste velmi fanouškem šedých obleků, můžete si obléci na křtiny kompletní oblek v námořnické barvě (který je skvělým kompromisem mezi černou a šedou barvou). Ten si můžete zkombinovat například s černými nebo hnědými botami.

Takový oblek v námořnické barvě se hodí jak na formální část křtin, tak i na večírek, resp. oslavu po křtinách – čili s ním nemůžete nic pokazit.

Co si obléci na křtiny v zimě?

Během zimy je vždy nejlepší možností zvolit tmavší oblek (může být tmavě modré/modravé barvy, popř. tmavě-hnědé). Zima sama o sobě se nese v poměrně tmavším duchu, často prší nebo sněží, čili tmavě-čokoládové oblečení, popř. tmavě-šedý oblek bude vypadat na křtinách lépe.

Důležitým faktorem, na který si během zimy třeba dávat pozor je, abyste si nikdy neobúvali na křtiny boty, nebo jinou obuv, vyrobenou ze semiše (nikdy prostě nevíte, kdy se počasí změní a začne být hrozně mokro a vlhko).

Vyberte si raději odolnější typ bot, které udělají dojem a dobře vypadají (takové, které byste si vzali i na svatbu, popř. na pohovor). Je to také vhodné v případě, pokud jste příbuzný dítěte nakolik je pravděpodobné, že se na křtinách setkáte s větším množstvím senioru, kteří jsou také příbuzní dítěte.

Co si obléci na křtiny v létě?

Křtiny během léta jsou ideální příležitostí, kdy si můžete dopřát trochu zábavy tím, že si vezmete na křest oblečení v jasnějších barvách.

Ačkoli byste to určitě neměli přehánět s barvami v podobě jasného žlutého obleku, určitě se nic nestane, když si na letní křtiny obléknete o něco bledší nebo světlejší oblek v šedé barvě.

Výhodou léta (resp. pro některé lidi) je to, že si nemusíte vázat na křtiny kravatu. Samozřejmě záleží od osobní, subjektivní preference každého člověka a samozřejmě i na tom, zda nemá hostitel křtu určité specifické požadavky, popř. zda se nebude křest nést ve formálnějším duchu.

Doporučení na závěr

Křtiny, resp. křest dítěte by měla být radostná událost pro všechny pozvané lidi a tak by se měla nést více v pozitivní náladě.

Ačkoli není přesně stanovena etiketa oblečení na křtiny, výše zmíněné tipy by vám měly pomoci si utvořit představu a zorientovat se v tom, co byste mohli a co byste si neměli obléci na křest dítěte.

Redakce TAVE.cz

Redakce TAVE.cz je složena z týmu autorů, kteří se snaží napsat co nejlepší články, které vám mohou pomoci s každodenními činnostmi a problémy. Aktivně se zajímáme o různé trendy a styly ve světě módy, oblékání, čištění domácnosti a jednotlivé módní značky.

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button