Jak se obléci

Jak se obléci do Izraele?

návod jak se obléci do izraeleRozhodli jste se pro dovolenou v Izraeli ale nemáte ponětí co si obléci? Izrael je úžasná země, která vám dokáže nabídnout neskutečný kulturní, náboženský a společenský zážitek. Nicméně na to, abyste si mohli do Izraele vyrazit si potřebujete uvědomit několik faktorů, na kterých opravdu záleží, když chcete jít do Izraele jako turista. Mezi nimi patří zvyky v Izraeli, etiketa, kultura, tradice a v neposlední řadě i oblečení.

V tomto článku jsme si proto pro vás připravili pár tipů a orientačních rad, jak byste se vhodně měli obléci do Izraele jako z pohledu kulturně-náboženských norem, tak i z praktičtějšího pohledu vzhledem k období a počasí v Izraeli.

Co si obléci do Izraele

Při dovolené v Izraeli si musíte uvědomit, že se nacházíte v zemi, která je rozdělena na několik společenských skupin, které si potrpí na odlišné způsoby oblékání, resp. toho, co je vhodné a co je velmi nevhodné si obléci.

Kromě toho je třeba zohlednit neskutečné teploty, které se navíc liší v Izraeli v závislosti na oblasti, kde se nacházíte. Obecně vám pro orientaci pomohou tyto tipy:

Oblékejte se neformálně

Obecně řečeno, dress code v Izraeli se považuje za extrémně pohodlný a obyčejný. To však neznamená, že se můžete obléknout jako špinavý tulák. Pointou je to, že byste se měli snažit zapadnout do společnosti.

neformálně se obléci do izraele

Pokud nejste zrovna právník nebo soudce (což zřejmě jako turista v Izraeli určitě nejste), klidně můžete sako a kravatu nechat doma.

V Izraeli můžete běžně vidět lidi v džínách a tričku, popř. v košili na knoflíky.

Ženy by si měli obléci do Izraele také něco neformální, klidně to mohou být i hezké šaty či halenka (avšak určitě si můžete obléci i rifle s tričkem).

Připravte se na horké léto

Pokud se plánujete vydat do Izraele někdy mezi dubnem a říjnem, určitě se připravte na vysoké teploty, to znamená, že byste si měli obléci něco lehké, jemné, krátké a pohodlné.

Možná si pro jistotu vezměte sebou tenkou bundu nebo tričko s dlouhými rukávy. Pokud byste se vybrali někde do pouště, do Jeruzaléma či na turistiku, lze ji budete potřebovat.

Kromě toho je mnoho míst, resp. budov v Izraeli vybavena klimatizací, při které může být mnoha lidem docela zima.

Deštník si s sebou brát určitě nemusíte nakolik déšť v Izraeli je během měsíců od května do září extrémně vzácný.

Na túru se vhodně oblékněte

Turistiku, resp. hiking v Izraeli se doporučuje absolvovat dříve během chladnějších měsíců, avšak pokud tam plánujete jít během léta, vezměte si s sebou oblečení s dlouhými rukávy, abyste měli zakrytou co největší část těla a nezapomeňte ani na šortky, klobouk a sluneční brýle.

Snažte se vyrážet buď brzy ráno nebo pozdě odpoledne jinak se můžete celkem silně spálit (nezapomeňte na opalovací krém).

Většina místních lidí rádo chodí na hiking v sandálech či teniskách.

Jak se vhodně a správně obléci do Izraele

Během zimy v Izraeli se připravte na všechny možné druhy počasí

Co si obléci do Izraele během zimy je skutečná dilema nejen pro turisty ale také pro místní obyvatele. Někdy může být docela příjemně, kdy vám stačí i tričko s krátkým rukávem, jindy při příchodu studené fronty budete skutečně potřebovat nepromokavou bundu a teplejší oblečení.

Také byste měli vzít v úvahu fakt, že pokud se plánujete vybrat na místa jako jsou např. Jeruzalém, Golanské Výšiny zda oblast horní Galilee, budete potřebovat teplejší oblečení.

Kromě toho, možná si představujete Izrael jako horké a suché místo ale na poušti je skutečně možné vidět sněžení!

Nenechte se oklamat sluncem na poušti v Izraeli během dne, noci umí být opravdu chladné. Klíčem k úspěchu jako na oblečení do Izraele během zimy je, abyste přemýšleli nad ním jako všude jinde ve světě – ve vrstvách.

Nezapomeňte na plavky

V Izraeli budete mít neskutečně mnoho příležitostí si zaplavat, čili plavky si prostě vzít musíte. Středozemní moře se vyplatí vyzkoušet od června až do pozdního října.

plavky do izraele

Kromě toho se můžete vyzkoušet vykoupat v Tiberiadského jezeře nebo do řeky Jordán.

Samozřejmě nesmíme zapomínat na Mrtvé moře, které by mělo být položkou, kterou musíte navštívit za každou cenu. Čili plavky jako oblečení si rozhodně s sebou vezměte.

Zakryjte se při návštěvě náboženských míst

Pokud si chcete prohlédnout mešity, synagogy, kostely nebo dokonce Zeď nářků, budete se muset obléci od hlavy k patě.

Na některých místech je dovoleno mít kratší oblečení, avšak obvykle je pravidlem slušnosti se obléci na taková místa v dlouhém oblečení, čili kalhoty, tričko s dlouhými rukávy a pod.

To platí pro muže i ženy. V některých případech jako jsou ceremonie, můžete být vyzván, abyste si vzali s sebou i čepici, klobouk, popřípadě si celkově zakryly celou hlavu.

Vhodně se oblečte při návštěvě ortodoxních židů

Při návštěvách míst jako jsou Me’ah She’ar v Jeruzalémě nebo Bnei Brak je velmi důležité, abyste se oblékli slušně a ne vyzývavě.

Ujistěte se, že máte s sebou oblečení s dlouhými rukávy, kalhoty nebo dlouhou sukni.

Neoblékejte si arafatku v židovských čtvrtích

Nikdy za žádných okolností si neoblékejte v Izraeli arafatku na místech, kde se nacházejí židovští obyvatelé, nakolik byste v jejich očích mohly znamenat hrozbu (politická a kulturní historie).

Kromě toho byste si mohli způsobit problémy, protože by na vás mohly zavolat izraelskou policii aby vás prověřila. Je to něco podobného, jako kdyby jste si při návštěvě arabských osad vzali na hlavu jarmulku – zkrátka takovou hloupost nikdy nedělejte.

Neměli byste si obléci provokativní oblečení

Ačkoli je Izrael velmi bezpečným místem k cestování, je vždy lepší se vyvarovat provokativními sloganem, obrázkem apod. Jde jednak o slušnost a jednak o nekonfliktnost.

Tak jako výše zmiňovaná jarmulku a arafatku, určitě se vyhněte také tričkům s texty, obrázky a symboly, ať už v hebrejštině, arabštině nebo v obyčejné angličtině.

Místní obyvatelé by si to možná nemohli přečíst, avšak mohli byste působit jako provokatér. Zkrátka Přestaňte se svým oblečením v Izraeli raději nic.

Jak by se měly obléci do Izraele ženy

 • oblečení v izraeli - ženyOblékejte se rozhodne konzervativne na místech jako jsou např. Jeruzalém nebo Mrtvé moře, avšak ve větších městech jako je Tel Aviv a Haifa se to až tak nevyžaduje a můžete si klidně obléci i něco volnější.
 • Přestože bývají letá v Izraeli nesmírně horké, jen velmi málo Izraelských žen si obléká šortky
 • Sukně nebo volnější kalhoty se skvěle hodí do horkého počasí a navíc vás ochrání před sluncem,
 • Při návštěvě náboženských míst se oblékejte velmi, velmi slušně: musíte si zakrýt ramena a chodit občas i bosá. Čili vyhněte se krátkým sukním, šortkám a noste s sebou pašminu nebo sarong.
 • Slušné a konzervativní oblečení se také od žen očekává v židovských místech, kde by ženy měly mít oblečené dlouhé oblečení a sukně až pod kolena.
 • Pašmína je velmi univerzální kus oděvu, který vás slušně zakryje a ochrání vás před sluncem
 • Volné bavlněné tričko se vám velmi hodí si obléci do Izraele nakolik je pohodlné, lehké, jemné a hodí se k džínám.

Jak se obléci do Izraele během celého roku

Leden – únor

Teploty v Jeruzalémě a Galilee jsou opravdu nízké, takže určitě si oblečte teplou bundu nebo kabát, popř. budete možná potřebovat i šál, hlavně během noci a větrných dnů.

V některých dnech možná zažijete i sněžení. V oblasti Tel Aviv se tak teplo oblékat nemusíte, stačí vám i lehčí oblečení, čili kraťasy, sandály apod.

Během tohoto období zvykne v Izraeli někdy pršet čili možná byste si měli s sebou vzít i deštník.

Březen

Teploty v Jeruzalémě a Galilee budou asi stále nízké, avšak většinu dní si můžete obléci i kratší tričko pod bundu. Pár minut chůze po venku a rozehřejete se.

Duben

V tomto měsíci přichází do Izraele jaro a s ní i vyšší teploty. Tím pádem můžete v Jeruzalémě zažít příjemnější dny a v pobřežních oblastech bude pravděpodobně o pár stupňů teplejší.

Vezměte s sebou proto lehké oblečení.

Květen – červen

Během těchto měsíců je v Izraeli prakticky už léto a teploty jsou opravdu vysoké, čili určitě si oblečte do Izraele letní oblečení.

Avšak rána a večeře bývají stále docela chladné, takže nezapomeňte na nějakou lehkou letní bundu, aby vás večerní teploty nezaskočili.

Červenec – srpen – září

Léto. Definitivní horké léto. Během těchto měsíců očekávejte v Izraeli přívaly veder během celého dne, popřípadě i vysoké vlhkosti pokud se nacházíte někde u pobřeží. V takovém případě se oblečte velmi letne a snadno, kraťase, šortky, sandály, krátká trička, ať už přes den nebo přes noc.

Také si nezapomeňte vzít nějaké slušné, lehké a letní oblečení pokud byste se rozhodli vyrazit do konzervativnějších oblastí Izraele jako je Jeruzalém nebo Arabské městečka a osady.

Možná by bylo dobré, kdyby jste si pro jistotu vzali s sebou velmi lehkou letní bundu pro případné „ochlazení“ v noci.

Říjen

V tomto se měsíci se teplota postupně ochlazuje avšak ne dost rychle. Říjen je skvělým obdobím na koupání ve Středozemním moři, takže určitě si nezapomeňte plavky.

Možná bude občas pršet, ovšem nebude to nic víc než jen obyčejná sprška.

Co si však určitě s sebou vezměte je oblečení na večer kdy je již teplota citlivě nízká.

Listopad

V listopadu celkem záleží na tom, kde přesně chcete strávit dovolenou v Izraeli. V Tel Aviv jsou teploty stále velmi vysoké, čili budete potřebovat lehké oblečení a zároveň i něco do deště nakolik se v této oblasti vyskytují srážky o něco častěji.

V oblasti Jeruzaléma a Galilee budete potřebovat teplejší oblečení, teploty na těch místech jsou podstatně nižší. Celková teplota je však stále docela vysoká.

oblečení-na-zimu-v-izraeli

Prosinec

V tomto období začíná v Izraeli oficiálně zimní období, avšak v praxi to vypadá tak (pokud nejste velmi senzitivní na teploty), že se můžete po Izraeli stále promenádovat v krátkém oblečení.

Je třeba si však uvědomit, že se mohou v prosinci začít vyskytovat bouřky, čili určitě budete potřebovat oblečení do deště.

Během prosince je dobré stále sledovat jak se vyvíjí počasí, protože mohou být některé dny docela teplé a stačí se oblékat pouze o něco teplejší a jindy budete potřebovat hrubší oblečení kvůli silným větrem, nízké teplotě a deštěm.

Jak se obléci do Izraele podle lokality

Tel Aviv

oblečení do Jeruzaléma

Přestože je Tel Aviv jen hodinu jízdy od Jeruzaléma, je tam o pár stupňů teplejší.

V březnu tam dosahují teploty vysoká čísla. V takovém případě vám úplně postačí, když si obléknete tričko s krátkými rukávy a nějakou mikinu.

Nezapomeňte také na sandály nebo botasky, pro pohodlnou chůzi. Na písek si přibalte s sebou pantofle, protože strávíte určitě hodně času na pláži nebo v bazénu u hotelu.

Pokud si plánujete užít v Tel Aviv i noční život na párty, nezapomeňte na pár bot na tančení a pěkné černé šaty.

Jeruzalém

Při návštěvě Jeruzaléma během března si vezměte s sebou několik vrstev oblečení, protože se v této oblasti obvykle vyskytují chladné deště, které se naopak střídají se slunečními dny.

Čili budete potřebovat oblečení do Izraele jako jsou např .: sandály, rifle, dlouhé tričko, nepromokavá bunda, tenisky, pohodlné boty, svetr / mikinu.

Také nezapomeňte si do Jeruzaléma (pokud jste žena) si obléci dlouhou sukni, šál nebo šátek na zakrytí vašich ramen a hlavy.

Boty jsou nutností na procházení přes Jeruzalém, ve Starém Městě a do muzea.

Pár tipů na cestu do Izraele

 • Ujistěte se, že máte s sebou dostatečně mnoho krému proti slunci, protože v Izraeli není tak úplně jednoduché si jeden zakoupit.
 • Nezapomeňte na repelent proti hmyzu a moskytům – v Izraeli se nachází přes 30 různých druhů moskytů.
 • Voda z vodovodu v Izraeli by měla být v pořádku na pití, ovšem pokud si plánujete vodu kupovat, měli byste si s sebou přibrat i přenosnou láhev na vodu, do které si vždy doplníte vodu a tak nebudete neustále vyhazovat plastové láhve.
 • Během dne na výletě v Izraeli se vám určitě hodí buď batoh nebo taška přes rameno, kde si můžete na dosah ruky uschovat všechny doklady a potřebné věci.
 • Mějte mobil zavěšen na přezce / zámku abyste si ho uchránili před krádeží.
 • Na používání elektrických zařízení, které si s sebou vezmete budete potřebovat adaptér do zástrčky.
 • Vyhněte se poplatkům za příliš zavazadel nebo za nadměrnou hmotnost, raději si vezměte s sebou jen to nejpotřebnější oblečení nakolik budete potřebovat místo i na suvenýry z Izraele.

Za každou cenu mějte u sebe vždy všechny doklady, pas, ID, nakolik si to vyžaduje zákon v Izraeli. Musíte se vždy vědět prokázat kdo jste.

Redakce TAVE.cz

Redakce TAVE.cz je složena z týmu autorů, kteří se snaží napsat co nejlepší články, které vám mohou pomoci s každodenními činnostmi a problémy. Aktivně se zajímáme o různé trendy a styly ve světě módy, oblékání, čištění domácnosti a jednotlivé módní značky.

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button