Jak se obléci

Jak se obléci na pohovor?

jak se obléci na pracovní pohovorPohovor je stresující událost téměř pro každého člověka, i kvůli tomu že – co se týče vzhledu, ve kterém byste měli něj přijít. Stačí sako a kalhoty, jestli třeba něco víc? Jakou halenku si vybrat? Jaký a kolik make-upu na pohovor je vhodné si na sebe dát? Na tyto otázky a mnoho dalších vám v tomto článku odpovíme. Pokud netušíte jak se obléci na pohovor, určitě si přečtěte následující řádky, v nichž si projdeme základny tipy a rady spolu s konkrétními příklady oblečení na pohovor.

Jak se vhodně obléci na pohovor

jak se ne obléci na pohovor

První dojem na pohovoru (i když si to lidé často nepřipouštějí), je velmi důležitý.

Kontakt a prvních několik sekund, které nastanou mezi vámi a vaším potenciálním zaměstnavatelem, mohou nastolit atmosféru, v jaké se bude pohovor nést a hlavně si může váš zaměstnavatel, zda chce nebo nechce, vytvořit určitou mínění o vás.

Proto je poměrně důležité, abyste se hned od začátku prezentovali jako člověk, který stojí za to, aby byl zaměstnán. Na to, abyste uspěli na pohovoru, ovlivňuje váš i zevnějšek a několik dalších faktorů.

První z nich je určitě etiketa, resp. to, co byste si měli / mohli nebo určitě neměli brát s sebou na pohovor. Jsou totiž určitá pravidla, podle kterých se musíte řídit.

Dalším faktorem je například i barva vašeho oblečení, protože může vyjadřovat to, kým jste.

V neposlední řadě zde patří i dress-code, resp. způsoby oblékání, které jsou určeny na základě povahy firmy.

Pointou dress-codu je to, aby váš vzhled korespondoval s pracovní pozicí, o kterou byste se chtěli ucházet a abyste s vaším vzhledem byly schopen reprezentovat vaši potenciální firmu (a zaměstnavatele).

Barvy oblečení na pohovor

Možná vás to překvapí ale barvy vašeho oblečení dokáží o vás říct hodně.

Samozřejmě byste se měli dívat na to i tak, že neplánujete nyní zazářit svým úžasným jasným tričkem a světlými červenými kalhotami na pohovoru. Sice si vás tak určitě zapamatují ale také vás určitě v takovém oděvu nikde nezaměstnají.

Jaký vzor oblečení si vzít na pracovní pohovor

Co se týče vzorů na oblečení, bude nejlépe pokud si na pohovor neoblečete nic, co by mohlo mít nějaké výrazné vzory. Vybírejte si raději něco klasické, nenápadné, důstojné a decentní. Přemýšlíte, jaké barvy oblečení byste měli na pohovor použít?

černý oblek na pohovorČerná barva

Jde o absolutní klasiku, se kterou nemůžete nic pokazit. Černá barva, sako nebo kalhoty vypadají dobře prakticky na každém a vyjadřují určitou důstojnost, konzervatismus a autoritu.

Zbytečně to však nepřehánějte s černou (neoblékáte se přece na pohřeb) a doplní ji io jiné barvy, např. šedou / bílou košilí.

Modrá barva

Modrá barva je velmi dobrou volbou nakolik není ani výrazná ani velmi nudná či nenápadná a přece jen člověk v tmavomodrém saku je určitým způsobem poutavý objekt.

Pokud by bylo vaším cílem vzbudit u zaměstnavatele jako první důvěru, tak tmavomodrá barva nebo námořnická barva jsou to pravé pro vás.

Hnědá barva

Hnědá barva vyjadřuje spíše příjemnou a uklidňující atmosféru.

Pokud jste člověk, který jednou neví, co by si chtěl obléci na pohovor, vyzkoušejte hnědou – dodá vašemu zevnějšku neagresivní vzhled.

Šedá barva

Při této barvě je určitě nutné to, abyste ji ještě s něčím zkombinovali. Šedá barva vypadá velmi dobře, avšak při čistě šedé byste mohli vypadat tak trošku příliš nenápadně.

Avšak pokud ji zkombinujete s jinou barvou, může z vás vyzařovat určitý druh dovednosti a potenciálu.

Bílá barva

Tato barva se spíše hodí jako doplněk v kombinaci s jinými již výše zmíněnými barvami. Ne že by to nebyla dobrá volba, koneckonců v bílém tričku či halence budete vypadat docela upřímně, avšak při hodně bílé barvě byste mohli tak říkajíc „potichu křičet“ na svého potenciálního zaměstnavatele na pohovoru.

S týmito farbami by ste nemali nič pokaziť, stačí zapojiť trochu fantázie a hneď sa dojem z vás zvýši o niekoľko úrovní.

Farby ako sú napr. červená, oranžová alebo žltá radšej nepoužívajte nakoľko je takmer nepredstaviteľné ich nejak dôstojne skombinovať s inými farbami na pohovor.

Pár základních pravidel o oblékání se na pohovor

Ačkoli není nikde přímo napsáno, „toto a toto si musíte na pohovor obléknout a toto a toto si rozhodně obléci nesmíte“, existují určitá nepsaná pravidla, podle kterých vás může potenciální zaměstnavatel posuzovat, resp. to, co byste si chtěli obléci.

Co si ne vzít na pohovor

 • I kdyby vám bylo během léta horko, zapomeňte na to, že byste si na pohovor měli obléci kraťase, tílko nebo nedejbože sandály či pantofle.
 • Neupravený vzhled, příliš mnoho make-upu či nevhodně upravené nehty jsou také kritériem, které může rozhodnout o vašem osudu na pohovoru.
 • Pokrývky hlavy se velmi na pohovor nehodí a už určitě ne čepice, kšiltovky a podobné nesmysly.
 • Rifle / džíny – jsou prostě tabu, zákaz, prostě ne!
 • Roztrhané rifle nechte raději doma na jinou příležitost.
 • Trička se vzory, nadpisy a obrázky si vezměte raději na festival, koncert ale určitě ne na pohovor.
 • Určitě se vyhněte jakémukoli provokativnímu oblečení, příliš erotickému stylu, mini sukním a hlubokým výstřihem.

Co si můžete vzít na pohovor

 • návod jak se správně obléciČistota a hygiena by měly být pro vás samozřejmostí
 • Decentní upravenost je základem dobrého vzhledu
 • Namísto výrazného a extravagantního oblečení důvěřujte raději klasickému stylu oblékání
 • Oblečení by mělo korespondovat s pozicí, o kterou se ucházíte a s typem společnosti, do které chcete jít
 • Při špercích raději opatrně, nezaškodí nějaký drobný doplněk ale neberte si je příliš
 • Snažte se více o jednoduchost než o komplikovanost
 • Vybírejte si takové oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlně i během sezení

Co by si měla obléci na pohovor žena

 • Vybírejte si na pohovor buď kombinaci šatů, kostýmů nebo prostě halenku či svetr
 • V žádném případě si neoblékejte nic s velkým dekoltem
 • Zapomeňte na průsvitné oblečení nebo odhalující kusy oděvu
 • Snažte se o vhodnou délku sukně, tak abyste nepůsobily příliš provokativní
 • Šaty bez rukávů se doporučuje doplnit například sakem
 • V případě bot je vhodné si obléci pěkné boty s podpatkem
 • Výjimečně nemusíte během horkých dnech si oblékat punčochy
 • Make-up, stejně jako šperky, by měly být jednoduché a decentní.

Co by si měl obléci na pohovor muž

 • Košile, oblek a kravata jsou klasika, nic s nimi nemůžete pokazit (avšak nepoužívejte nic se vzory)
 • Snažte se o decentní a tmavé barvy
 • Kravata není vždy nutností
 • V případě bot se doporučuje (jak jinak) použít tmavé barvy – černá nebo hnědá, záleží od celkového outfitu
 • Nepoužívejte kotníkové ponožky na pohovor
 • Žádné krátké kalhoty, kraťasy, šortky apod.

mužské oblečení a pohovor

Kultura firmy a dress-code

Velmi záleží na tom, do jaké firmy a na jakou pracovní pozici se chcete dostat. Jde o práci v bance, či v nějaké institucí?

Chcete se dostat na manažerskou pozici nebo chcete pracovat pod někým? Jde o práci v IT společnosti, práce se sociálními sítěmi nebo něco jiného? Je proto nesmírně důležité, abyste si nejprve prohlédli a nastudovali profil firmy, o čem je, v jakém duchu se nese, jaká je její kultura apod.

Také musíte vzít v úvahu, že vaše oblečení bude vyjadřovat to kým jste, kým chcete být a něco o vás na pohovoru prozradí.

Jaké oblečení si obléci na pohovor pro jednotlivé pracovní odvětví

Smart casual look se hodí tehdy, když se chcete ucházet více o multimediální pracovní pozice. Může se jednat o práci v novinářských agenturách, PPC firmách či dokonce v zákaznické podpoře.

Ženám se doporučuje použít klasické tmavé kalhoty spolu s halenkou.

Samozřejmě nic nezkazíte ani tričkem, sukní či dokonce šaty. Pointou je, abyste vypadaly pěkně a slušně.

V případě obuvi se doporučuje použít baleríny či lodičky. Mužům se doporučuje pro takové druhy pracovních pozici použít sako, košili a kalhoty v tmavé barvě.

Business casual na pohovor

Bussiness casual look je určen pro práci ve veřejných institucích, úřadech, na asistentské pozice či v rámci reprezentace obchodů nebo edukačních zařízení.

Ženám se v případě tohoto druhu vzhledu doporučují kusy oděvu jako jsou například kostým, sukně, košilka, svetr ale také například sako. Barvy by měly vést spíše v tmavších odstínech v kombinaci s bílou barvou.

Muži by se zas měli snažit vybírat oblečení jako je například klasická košile s dlouhým rukávem, klasické sako, světě spolu s uzavřenými botami. Také platí pravidlo tmavších barev s jednoduššími vzory.

Bussiness formal look se týká hlavně pozic, kde už jde o skutečně vedoucí a řídící funkce, finanční instituce apod. Ženám na těchto pozicích se určitě doporučuje sáhnout buď po kostýmu nebo po pouzdrových šatech.

Rozhodně si na pohovor neoblékejte nic světlé, vyberte si raději tmavé a tlumené barvy. Muži musí vypadat rozhodně a důstojně, proto by si měli obléci kravatu, košili, sako a kalhoty – zkrátka klasika.

Redakce TAVE.cz

Redakce TAVE.cz je složena z týmu autorů, kteří se snaží napsat co nejlepší články, které vám mohou pomoci s každodenními činnostmi a problémy. Aktivně se zajímáme o různé trendy a styly ve světě módy, oblékání, čištění domácnosti a jednotlivé módní značky.

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button