Jak se obléci na běžky?
V poslední době se mnoho lidí rozhodlo dát šanci běžkam, resp. běžkování. Problém však nastává tehdy, když podcení vnější počasí, popř. nemají absolutně žádné zkušenosti s běžkování. V tomto článku si projdeme proto pár základních orientačních tipů a rad, které vám dopomohou se vhodně obléci na běžky. Koneckonců, byla by to škoda si hned na začátku způsobit zdravotní újmu v podobě nachlazení.
Obsah:
Co přesně byste si měli obléci na běžky?
Existuje mnoho druhů oblečení na běžky, které jsou vyrobeny z různých materiálů, ať už polyester, bavlna, ovčí vlny a jiné materiály. Každý z materiálů má své výhody a nevýhody, důležité však je to, abyste při výběru oblečení měli na sobě to, co odvádí efektivně pot pryč z těla.
Existují dva pohledy jak se dá dívat na oblečení určené pro běžky – několikavrstvé a více vrstvé.
Někteří odborníci doporučují nosit více vrstev oblečení na sobě, od několika termotričiek, přes termomikinu až po termobunda. Totéž platí i pro dolní oblečení, čili termokalhoty a elastické kalhoty.
Druhým pohledem na oblečení je přesný opak, tedy méně vrstev oblečení, nakolik se v současné době již vyrábějí oblečení, které mají samy o sobě hned několik vrstev, čili není třeba je doplňovat dalšími.
Jaké oblečení si obléci na běžky?
Termoprádlo by mělo být základne oblečení pro každého běžkaře. Často se využívá jako nejspodnější, tedy první vrstva na těle, protože umí efektivně odvádět z těla pot.
Druhou vrstvu oblečení na běžky může tvořit buď dres, bunda nebo i mikina. Jejím úkolem je to, aby jednak odváděla pot z první vrstvy a jednak aby vás chránila před vnějším chladem a povětrnostními podmínkami.
Druhá vrstva bývá často vyrobena z materiálu fleece. Tento materiál je velmi měkký a hebký a je perfektním tepelným izolantem. Jeho další výhodou je fakt, že nezadržuje vodu.
Třetí vrstva by hlavně neměla propouštět žádnou vlhkost dovnitř a musí být extrémně odolná vůči chladu, větru a také potenciálním nárazům. V rámci třetí vrstvy si tak můžete obléci buď větrovku nebo softshell bundu. Také je vhodně to, pokud dokáže třetí vrstva odrážet paprsky slunce, nakolik se tak nebude příliš potit a škvařit na slunci.
Rukavice a čepice
Při rukavicích a čepici platí několik pravidel. V první řadě by měly mít několik vrstev a měly by být velmi dobře odolné vůči chladu, větru a vlhkosti.
Některé rukavice určené čistě na běžky mají protiskluzový materiál, který vám dopomůže při držení běžeckých holí.
Dejte si záležet na tom, aby byly rukavice odolné a pevné ale zároveň abyste přes ně měli ještě nějaký cit, protože budete muset pevně svírat hole.
Běžkařská obuv
Při výběru obuvi na běžky byste si měli vybírat kvalitní a hlavně pohodlnou obuv, protože v ní budete pravděpodobně celý den.
Pokud byste si při výběru nedaly záležet kromě bolestivých otlaků jejich rovněž rychle zničíte a z výletu nebudete mít prakticky nic. Dejte si pozor na to, aby vám obuv pevně držela nohu a sahala až nad kotník.
S botami se také spojují vhodné ponožky, které by neměly být příliš hrubé, musí pěkně vklouznout do obuvi a zároveň by vás měly ochránit před chladem a vlhkostí, proto si raději investujte do kvalitních termoizolačních ponožek.
Přečtěte si také články jak se obléci:
Pár tipů jak se obléci na běžky
Vždy si vezměte s sebou nějaké oblečení do zálohy. Když budete čekat někde na autobus, popř. půjdete z běžkování k autu, raději se na 5 minut zastavte a rychle si vyměňte vaše mokré oblečení z běžkování za suché.
Předejdete tak nechtěnému nachlazení a budete hned v teple. Čekání v mokrém oblečení dokáže výrazně snížit vaši tělesnou teplotu, což může být v určitých případech nebezpečné.
Pokud se chystáte na nějaké extrémně běžkování, vezměte si s sebou také malou ledvinku, ze které si někde mezi extrémním a pomalým běžkování rychle přehodíte oblečení.
To zda jste správně oblečený zjistíte při odchodu z domu. Pokud vyjdete ze dveří a je vám stále teplo, tak nejste správně oblečený. Měla by vám být tak trochu zima nakolik, pokud byste vyrazili na běžkování oblečení až příliš, tak vám bude teplota už jen stoupat a vy se velmi rychle zpotíte, což může vést k závažným onemocněním. Toto pravidlo platí prakticky při každém zimním sportu, od běžkování až po oblečení na lyžovačku.
Proto je nutné, abyste se oblékli tak, aby vám nebylo ani příliš teplo ani příliš zima. Musíte zkrátka venku cítit tak trochu chlad.
Při běžkování se zahřejete. Běžky jsou skvělá aktivita jak pro mladé lidi, tak i pro starší seniory. Proto je důležité se snažit o to, abyste byli na tuto aktivitu adekvátně připraven a mohli ji praktikovat často bez nehod, nachlazení apod.