Jak se obléci

Jak se obléci do letadla?

návod jak se obléci do letadlaPřiznejme si to, nikdo nechce nosit své nejlepší oblečení v dusném a přeplněném letadle. Většina lidí chcete zkrátka nosit v letadle něco, co je pohodlné, praktické a co relativně dobře vypadá. Proto byste měli přemýšlet nad cestováním v letadle pragmaticky. Není to právě procházka růžovou zahradou. Proto jsme si pro vás připravili pár zajímavých rad a tipů, které vám pomohou se adekvátně obléci do letadla.

Co si zvykli lidé obléci do letadla v minulosti?

V minulosti bylo cestování letadlem něco extravagantní, výjimečné. Ženy se oblékali do šatů a nosili klobouky a muži šli do letadla ve fraku, obleku a s kravatou. V současné době se však cestování letadlem stalo rutinní záležitostí, při které jde spíše o to, jak se dostat z bodu A do bodu B, přežít v letadle bez újmy a v pohodlí, popř. se nějak vyspat.

Správný výběr oblečení se hodí hlavně při mezinárodních letech, kde byste se měli soustředit na to, jak si zajistit určitý komfort během letu, protože budete usazený v sedačce spolu s x počtem cestujících mnoho hodin.

Až na konci letu byste si uvědomili, že obléknout se kvůli vzhledu nebyl nejlepší nápad, protože i tak vypadáte po vystoupení z letadla vyčerpaně a zničeně. Proto není na škodu si oblékat do letadla něco všední, obyčejné, pohodlné a praktické.

oděvy do letadla

Letiště a samotné letadla jsou plné unavených cestujících, kteří i tak nemají chuť ani energii vypadat úžasně, nemluvě o tom, aby si rozhlíželi ostatních, co mají oblečené.

Kromě toho, při správném výběru oblečení do letadla můžete vypadat skvěle a čistě i bez toho, abyste si oblékli svůj nejlepší outfit. Záleží jen na vaší představivosti a praktické mysli.

Následující body vám mohou ukázat zlatou střední cestu jak se obléci do letadla.

Co si obléci do letadla:

  • V první řadě si samozřejmě oblečte něco pohodlné a praktické.
  • Zkuste přemýšlet nad reálným sledem událostí, kterými si projdete na letišti a v letadle, jako je např. bezpečnostní kontrola. Pokud se jí nemůžete vyhnout, nenoste zbytečně pásek, který si i tak budete muset dát dolů. Mějte na sobě obuv, která se dá dát snadno a rychle dolů (ne takovou, při které se budete zouvat a šňůry celou věčnost.
  • oblečení do letadlaV žádném případě si neobouvejte nějakou extravagantní obuv jako jsou boty s vysokými podpatky, protože chůze do letadla a v letadle může být trošku komplikovaná (nemluvě o tom, jak byste se v případě nouze dostali z letadla).
  • Ať vás ani nenapadne si obléci trička nebo jiné kusy oblečení s urážajúcimi slogany nebo obrázky. Nemuselo by vám to jen tak snadno projít v očích ostatních cestujících, když byste měli oblečené např. tričko s rasistickým vtipem nebo např. s obrázkem vystrčeného prostředníka apod. Na letišti a v letadle je množství odlišných lidí s odlišnými názory, vírami a náboženstvím, takže byste se měli snažit o to, abyste respektovali lidi kolem.
  • Šperky si absolutně na sebe nedávejte, jen tím zkomplikujete život v letadle (a při letištní kontrole). Zůstaňte jen u náušnicích, vše ostatní si dejte do zavazadla (to znamená i náhrdelníky, náramky, prsteny apod.). Jakmile přistanete, tak si je dáte zpět na sebe. Bez nich se vám bude nejen lépe přesouvat z letiště do letadla, ale i pohodlnější cestovat (a hlavně spát).
  • Co se týče typu oblečení, opravdu vás nikdo nebude soudit za to, co máte oblečené (ani to nebude nikoho zajímat a pokud ano, rozhodně lidé, kteří soudí jiných podle vzhledu nestojí velmi za pozornost). Klidně si oblečte i tepláky s teniskami, pokud byste už nevěděli co si máte vzít.

Co konkrétně si obléci do letadla?

V této části si projdeme základní tipy oblečení, které byste mohli využít v letadle, aniž jste s nimi měli zbytečné trampoty. Od kalhot, přes šaty až po spodní prádlo. Divili byste se, na co všechno byste měli myslet při leteckém cestování.

Spodní prádlo

spodní prádlo v letadle

V první řadě si oblečte komfortní spodní prádlo. Vyberte si spíše jednoduché prádlo, bez nějakých výřezů, vzorů či nepohodlných švů (pokud by náhodou byla možnost (a bylo by to opravdu nutné), zvažte možnost si přibalit nějakou spodní prádlo navíc – ale to platí pouze v případě, že byste měli možnost se rychle převléknout (což se velmi často, resp. ve většině letů nestává).

V případě žen se velmi nedoporučuje si obléci tanga či podprsenku bez ramínek nakolik asi nebudete mít možnost si uprostřed letu upravit tento druh oděvu jen tak, když vás začne iritovat.

Také byste měli zvážit v případě podprsenek, zda si obléci podprsenku s kosticí nebo bez. Možná by bylo pro vás nejlepší si obléci něco ultra lehké a komfortní.

Kalhoty

Při otázce kalhot si vyberte takové, které jsou spíše volnější. Vyberte si raději kalhoty v černé nebo v jiné tmavé barvě nakolik na temnějších odstínech není tak velmi vidno záhyby, pomačkání a pod.

Snažte se vybrat si kalhoty do letadla, které nepotřebují opasek jelikož při delším letu vás může začít tlačit.

Zároveň si však nevybírejte kalhoty, které se budou do vás doslova zařezávat. Ideální by byly kalhoty se šněrováním, nakolik vás tak nebudou tlačit a můžete si je i během letu relativně rychle upravit. Do letadla můžete využít různé typy kalhot, jako např .:

  • Legíny

jaké kalhoty si vzít do letadla

Dlouhé a tmavé legíny vám pomohou zakrýt vaše křivky a perfektně se obepnou kolem vašich nohou i během delšího letu, během sezení. Navíc vás udrží v teple během chladných nocí v letadle.

Můžete je zkombinovat např. s lehčím otevřeným svetrem (který můžete zkombinovat prakticky s jakýmkoliv druhem kalhot).

Jak obuv si k nim můžete dát např. plátěné boty, které oceníte zejména při kontrole na letišti (jednoduše si je dáte rychle jako dolů tak i zpět).

Plus se výborně hodí do teplejšího počasí. Jen si dejte před tím, než půjdete do letadla, pár dní na to, abyste si je dobře roztáhly a přizpůsobily si je vaší noze.

  • Džíny

Když už přemýšlíte nad tím, jaké kalhoty si obléci do letadla, vždy se vyhýbejte příliš úzkému nebo stahující kusu oblečení (určitě byste nebyli takoví blázni, abyste si s sebou například vzali a nosili korzet v letadle, že?).

Proto není velmi dobrý nápad si obléci příliš těsné nebo pevné džínsy, zejména při delších letech. Látka v džínách moc dobře nedýchá a snadno se mohou tak stát pro vás rifle nepohodlné.

Pokud si je však za každou cenu chcete vzít, vyberte si džíny, které jsou trochu volnější (nebo jejich prostě „ukradněte“ svému příteli ze šatníku).

Šaty

Pokud nejste fanynkou volných kalhot a triček, můžete použít jako alternativu dlouhé (ale pohodlné) šaty.

Vyberte si raději volnější letní oděv, který vás zakryje od kotníků až nahoru a vrch si zakryjte lehčím svetrem. Pokud by bylo v letadle příliš teplo, můžete si svetr svléknout a sukni si vyhrnout o něco výše.

šaty do letadla

Velké šaty se velmi hodí při dlouhých letech. Jejich neomezující tvar a jemná látka vám tak dovolí být dokonalé zakryta a díky nim se budete cítit „svěže“ během celého letu.

Pokud by byla během letu zima, můžete si na ně obléci nějaké bez-rukávové tričko/halenku nebo si jednoduše obléct kabát (kabát byste měli mít s sebou prakticky při každém letu, protože vám může sloužit i jako taková přikrývka během „krátkých“ zdřímnutí).

Obuv na let v letadle

Boty do letadla je trochu ošemetná a relativní záležitost. Záleží na tom, zda se chcete v botách cítit jen pohodlně, nebo chcete, abyste nějak v letadle i vypadaly.

Kromě toho si uvědomte, že i tak je nebudete mít obuté během celého letu, eventuelně si je budete chtít zout (resp. bylo by divné kdybyste vydrželi trpět 20 hodin v letadle v botách).

Někdy je nejlepší, jak bylo již zmíněno výše, si obout obyčejné plátěné botičky, jindy se zas hodí použít ty největší boty jaké máte (s přihlédnutím k tomu, jak rychle se z nich dokáže při kontrole zout).

V každém případě však nikdy nezapomeňte na přiléhavé ponožky, které se vám nezrolojú během vyzouvání.

Pokrývka hlavy v letadle

klobouk na cestování v letadle

Ženy by si vždy měli s sebou brát nějaký klobouk nebo čepici.

Klobouk splňuje tři účely: můžete jej nosit když nemáte zrovna top účes (na to vám stačí fedora nebo kšiltovka), čepice by vás měla zahřát li v letadle chladno, nebo když cestujete na místo, kde je chladno.

A zatřetí čepice dokáže změnit poměrně značně váš celkový vzhled. Slaměný klobouk se skvěle hodí například k bílému tričku a džínám.

Pokud chcete vypadat trošku sportovnější, vezměte si kšiltovku nebo baseballovou čepici.

Šála do letadla

Pokud si plánujete obléci do letadla šál, berte na vědomí, že může stejně ovlivnit váš celkový vzhled jako např. slaměný klobouk.

Tričko s džínami by měli dobře spolupracovať’spolu se šálou. V případě horkého počasí použijte bavlněnou nebo hedvábný šátek.

Jen se ujistěte, že daný šála je relativně dlouhý a může se vrstvit a kombinovat spolu s ostatními kusy oděvu.

Kompresní ponožky

Ponožky jsou asi to poslední, na co byste mysleli při balení. Lidé obvykle používají klasické dlouhé ponožky, které se hodí k teniskám.

Avšak když cestujete v letadle, kompresní ponožky jsou zkrátka nezbytnost. Je nutné totiž, aby se při dlouhém letu vaše nohy nezapálili a aby v nich dobře cirkulovala krev. Kompresními ponožkami tak vyřešíte oba problémy najednou a vyhnete se například takové cévní trombóze. Nikdy, nikdy, nikdy si nezapomeňte obléci do letadla kompresní ponožky.

Zbývající druhy oděvů které si můžete obléknout do letadla

Oblékejte si více než jednu vrstvu oblečení. Začněte nějakým tílkem nebo tričkem s krátkými rukávy a na něj si můžete obléknout tričko s dlouhými rukávy.

Kdyby bylo moc chladno, noste po ruce svetr nebo mikinu. Takto budete připravený na všechny druhy podmínek. Snažte se nosit oblečení vyrobené z přirozených vláken jako je například bavlna.  

šála do letadla

Noste pár ponožek, které dýchají. Nejlepší bude, když je zkombinujete s obuví, kterou můžete iv letadle diskrétní ze sebe zout, resp. sklouznout (např semišové boty).

V případě potřeby si vezměte také s sebou velký, jemný šál, který můžete mít po ruce, pokud byste se potřebovali zahřát v letadle nebo v konečné destinaci.

Kromě toho se vám určitě hodí saténová maska na oči pro lepší spánek, tu stačí mít v tašce v letadle spolu s velkými slunečními brýlemi, čili budete krytý do společnosti jakmile vystoupíte z letadla.

Co si určitě neoblékat do letadla?

Prošli jsme si základní rady a tipy, jak byste měli uvažovat na oblečením, které si chcete dát na sebe před odletem. Nyní se podíváme na pár věcí, které byste určitě neměli dělat, resp. si obléci do letadla.

Nenoste světlé oblečení

jaké džínsy si obléci do letadla

Neoblékejte si oblečení s výraznými vzory nebo silnými barvami. Pamatujte na to, že tmavší barvy se lépe kombinují s každým druhem oblečení, ať už by šlo o černé, šedé nebo tmavě-modré oděvy.

Nic nezkazíte s černým tričkem a vašimi oblíbenými legínami (nebo džínami).

Kromě toho je nutné podotknout, že s tmavšími barvami vypadá člověk o něco uspořádanější a nenápadnější, čím snadněji splynete s davem a vyhnete se tak nechtěné pozornosti (jako jsou zloději).

Neberte si do letadla více než jeden pár džínů

Přestože jsme již zmínili, že džíny nejsou tou nejlepší volbou, mají svou výhodu – můžete je prakticky zkombinovat s čímkoliv a stále budete vypadat dobře. Kromě toho se hodí do jakéhokoli typu počasí.

Zatímco zbytek cestujících budou vypadat jako turisté, vy budete vypadat poměrně stylově (za předpokladu, že si vyberete pohodlnější typ džínsů, jinak to může být pro vás nepohodlný let). Nicméně není žádný důvod, proč byste s sebou měli brát více jako jeden pár.

Zbytečně byste si zabíraly prostor v zavazadle. Když už mluvíme o džínách, dostáváme se k dalšímu bodu, který byste určitě dělat neměli …

Za žádných okolností byste si neměli obléci do lietdla skinny džínsy!

Už jste si to určitě mohli uvědomit ale i tak je nutné to říci ještě jednou: nenoste úzké džíny v letadle. V opačném případě bude pro vás celý let jedna velká agonie a budete se modlit, aby vaše letadlo buď nouzově přistálo, nebo vám tam najeli blázni se samopaly či zkrátka abyste nabourali do nejbližšího mrakodrapu. Stačí jen pár hodin v letadle a hned se v nich budete cítit nepohodlně.

Kromě toho je nutné podotknout, že při úzkých džínách riskujete trombózu nebo krevní sraženinu. Vždy si vybírejte pohodlnější, volnější a širší džíny do letadla.

Nenoste s sebou do letadla obyčejné tašky

otevřená taška v letadle

Mnoho žen, které cestují letadlem, si často s sebou berou i malé tašky do ruky/přes rameno, které nemají zip ani žádné uzavírání, resp. jsou zkrátka stále otevřeně.

Určitě mají své výhody (např. Že nemusíte nic otevírat a máte řekněme brýle nebo mobil stále po ruce), nicméně statistiky říkají, že takové obyčejné tašky jsou v podstatě pozvánkou pro kapesní zloděje.

Na drobnosti si raději noste s sebou malou kabelku, která má zip nebo knoflíky. Pamatujte si, že zapnutá taška je náročnější pro zloděje jako ta otevřená.

Nenoste si s sebou do letadla tlusté bundy s kapucí

Nikdy byste neměli cestovat v letadle v přílišné zimní bundě/kabátě. Mluvíme o hrubých bundách s falešnou kožešinou na kapuci a o nafouknutých bundách a kabátech.

Pokud si takové oděvy obhajujete tím, že je potřebujete, protože jdete na chladnější místo, tak se podívejte do zrcadla, zda nevypadáte, jako kdybyste šli do Antarktíty. Pokud tak vypadáte tak máte na sobě nesprávnou bundu lebo do Antarktidy pravděpodobně necestujete!

Kromě toho, bude pro vás celkem komplikované se v takové bundě pohodlně usadit na sedačku, nemluvě o tom, jak si ji svléknete.

Nejlepší volbou pro vás bude si obléci bundu na každé počasí, která se hodí jak na zimu, tak i na méně chladné počasí.

Opravdu si s sebou neberte drahé šperky

neoblékat si šperky do letadla

Nikdy, opravdu nikdy byste s sebou neměli během cestování brát i šperky.

Pokud je berete a máte je na sobě, tak se můžete stát obětí krádeže (nedejbože přepadení). Nicméně krádež není jediným problémem.

Cestujícím se často stává, že jim kousek šperku během cestování vypadne/odpadne, popř. pokud máte šperky sbalené v cestovní tašce, mohou se vám v ní zamotat.

Za žádných okolností nepoužívejte silné parfémy

Samozřejmě, mnoho žen používá parfémy a voňavky (resp. téměř všechny). Avšak během cestování v letadle, kde všichni budete sdílet stejný prostor – a tedy i vzduch – byste se měli snažit omezit váš parfém na minimum.

V nejlepším případě (zejména pokud používáte ostré parfémy) byste ho neměli použít vůbec. To platí io voňavkach během letu, jednoduše je raději nepoužívejte.

Snažte se respektovat cestující kolem vás. Lidé s alergiemi nebo astmatem, popř. kdokoliv s bolestí hlavy, by mohl kvůli vám mít velmi nepohodlný let, nemluvě o možných zdravotních problémech.

Neoblékejte si do letadla šortky či krátké kalhoty

Nikdy byste si neměli obléci do letadla šortky, i kdybyste cestovali někde do teplých krajin. Ženy mohou nosit lehké plážové oděvy, aby jim nebylo horko a které se snadno sbalí a oblékají.

Kromě toho, v některých zemích mohou být kraťasy znakem neúcty nakolik odhalují až příliš z těla.

Například v Indonésii či ve Vietnamu se bez ohledu na teploty nikdy nenosí žádné kraťasy, šortky apod. Raději si jednoduše oblečte nějaké lehké kalhoty nebo džíny.

Nenoste na sobě pyžamo během letu

Pokud často cestujete, možná jste si už všimli, že mnoho lidí na letišti nebo již během letu jsou oblečeni tak trochu nevhodně.

Pyžamo může být jeden z oděvů, které se do letadla velmi nehodí (i když může být docela pohodlné, to je pravda). Pyžamo by mělo patřit do vaší postele a ne na cestování v letadle.

Tento bod je tak trochu na vás, ke které skupině lidí se řadíte (pyžamo vs. ne-pyžamo), ovšem třeba poukázat na to, že obsluha v letadle se dívá na lidi jinak, pokud mají na sobě vhodné oblečení oproti lidem, kteří vypadají jako hulváti a myslí si, že letadlo je jejich domovem.

Pár tipů co si obléci do letadla

Vždy přemýšlejte nad tím, do jaké země to vlastně cestujete. Kromě toho, že byste se měli cítit v letadle pohodlně, měli byste si také obléci do něj takové kusy oděvu, které budou potom po přistání korespondovat podmínkám v dané zemi. To znamená, že pokud cestujete z chladnější země na místo, kde je extrémně horko, určitě si neoblečete do letadla zimní kabát a tlusté ponožky.

Samozřejmě pokud máte možnost se převléknout v samotném letadle nebo před odletem, tak je to něco jiného, avšak ne vždy se vám taková možnost naskytne. Proto přemýšlejte dopředu, jaký účel bude vaše oblečení splňovat po přistání.

Při oblékání se do letadla záleží i na destinací kde letíte

Kromě samotného praktického účelu oblečení byste měli uvažovat i nad sociálním a kulturním prostředím, ve kterém se po přistání budete nacházet (resp. V jakém letadle poletíte).

Pokud cestujete do velkoměsta, měl by váš styl korespondovat s prostředím města, pokud plánujete navštívit jinou kulturu s jiným náboženstvím, měli byste se vyhnout provokativním stylem a snažit se zapadnout.

To zahrnuje i barvu oblečení (vždy raději použijte tmavé odstíny jako světlé, důvody jsme vám jmenovali už výše).

oblečení a cestování v letadle

Snažte se obléci do letadla s oděvem, který lze vrstvit na sebe. Mluvíme o kombinací oděvů, které se dají jednoduše svléknout nebo obléci v závislosti na podmínkách v letadle.

Může jít o trička, svetry, legíny, vodě-odolně bundy a pod. zkrátka cokoliv, co si můžete v případě potřeby jednoduše a pohodlně svléknout, kdyby vám bylo teplo, nebo rychle obléci, kdyby vám najednou byla zima.

Redakce TAVE.cz

Redakce TAVE.cz je složena z týmu autorů, kteří se snaží napsat co nejlepší články, které vám mohou pomoci s každodenními činnostmi a problémy. Aktivně se zajímáme o různé trendy a styly ve světě módy, oblékání, čištění domácnosti a jednotlivé módní značky.

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button