Jak se obléci

Jak se obléci na svatbu jako host?

návod jak se obléci na svatbuSvatba jako taková patří mezi nejradostnější události v životě člověka. Jde přece o spojení dvou zamilovaných lidí, kteří se rozhodli zpečetit svou lásku obřadem. Co však dělat když to nejste vy, kdo se jde ženit nebo vdávat ale jdete na svatbu jako host, který byl pozván? Co byste si měli na svatbu vůbec obléci? Svatba jako taková je víceméně společenskou událostí, která vyžaduje v závislosti na jejím typu a okolností určitý styl oblečení. V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili pár tipů, jak byste se měli obléci na svatbu jako host.

Základní řády jak a co si obléci na svatbu jako host

Takže jak to funguje s oblečením na svatbě? Je nutné si obléci šaty/smoking, sukně či kalhoty, korzety či košile?

Na svatbě je prvořadá nevěsta a ženich nakolik to je to jejich den a jejich událost. Obvykle muži jako hosté nemají co na svatbě se svým oblekem pokazit (tedy pokud nevypadáte identicky jako ženich), avšak ženy by si měli dát pozor na to, aby příliš nevyčnívaly z davu a neoblékali si příliš provokativní nebo neměli výrazné oblečení. Veškerá pozornost by měla být soustředěna na zamilovaný pár.

jak se obléci na svatbu - rady

Bílá je pro hosty zkrátka zakázána. Tato barva má patřit výlučně nevěstě a nikomu jinému. Jedná se o jedno z nejzákladnějších pravidel, jak byste se měli, resp. neměli obléci na svatbu, čili vyberte si raději jiné barvy, jakékoliv jen ne čistě bílé (samozřejmě můžete si vybrat nějaké menší kousky bílé barvy s barevnými vzory apod.).

Často se může na moderních svatbách stát, že snoubenci dají v pozvánce vědět, v jakém stylu a motivu se bude svatba nést.

Možná se bude jednat o tradiční klasiku a možná to bude něco moderní. Každopádně věnujte pozornost i události jako takové, resp. jaká bude téma oblečení na svatbě.

Pár pravidel jak se obléci na svatbu jako host:

  • pravidla jak se obléci na svatbuNeoblékejte si oblečení v barvách jako jsou: červená, bílá, tělová a pod.
  • Dejte si pozor na to, abyste to s černou barvou nepřehnali, nejdete na pohřeb ale na svatbu
  • Pokud uvedli snoubenci nějaký konkrétní dresscode, měli byste mu vyhovět
  • V kostele nemějte oblečení, které vás příliš odhaluje
  • Pokud si chcete vybrat kalhoty namísto šatů: zkuste overal pro ženy nebo kombinaci kalhot spolu s elegantnějším vrchem
  • Neoblékejte si příliš těsné ani krátké šaty
  • Nemějte příliš vyzývavý a hluboký výstřih
  • Snažte se obléci si šaty, které jsou spíše pohodlné
  • Nenoste příliš výrazné šperky
  • Mini sukně a odhalená ramena nepatří na obřad

Co by si měli obléci na svatbu ženy

Celkem záleží na tom, kde se bude svatba odehrávat. Pokud se bude svatba konat tradičně v kostele, bylo by vhodné, abyste měli zakryté ramena pod nějakým svetrem nebo jiným oblečením s dlouhými rukávy.

Pokud by se svatba konala někde v přírodně, určitě si neberte s sebou boty na podpatcích. Zvolte raději pevnější obuv.

jak obléci na svatbu ženy

V případě výběru barev se hodí během svateb na léto nebo na jaře spíše levandulové, zelené, bledě růžové či bleděmodré oblečení.

Samozřejmě, ne každá žena je fanynkou těchto barev, takže klidně si vezměte i tmavě modré šaty či šaty s béžovými odstíny, záleží na vašem vkusu a představivosti.

Pokud by se však svatba konala spíše na podzim nebo zimu, zkuste nakombinovat do vašeho outfitu barvy jako jsou černá nebo tmavě modrá. Plus nezapomeňte na samotný typ oblečení – bude přece zima.

Při výběru šatů se vzorem si dejte záležet na tom, aby vypadaly jako elegantně, tak i nepříliš výrazně. Chcete přece vypadat skvěle ale zároveň nechcete odpoutávat pozornost od nevěsty.

Při krajkovém oblečení to zbytečně nepřehánějte, stačí si vybrat jen pár kousků oblečení.

Doplňky pro ženy na svatbu

Ženu bez doplňků si neumí představit asi nikdo. Mezi první doplňky, na které byste měli určitě myslet je jak jinak – kabelka. V případě kabelky se řiďte heslo „malá a praktická„, neberte si s sebou žádnou příliš velkou kabelku.

boty s podpatky na svatbu

Jednak si ji nebudete mít kde položit, jednak vám bude jen překážet a nakonec ji i tak velmi nevyužijete. Snažte se vzít si takovou, kde si schováte všechny potřebné věci od kapesníků až po parfémy.

Velmi si dejte záležet na tom, aby vám ladila k šatům, popř. pokud si už nebudete vědět rady, stačí vám kabelka v neutrálních barvách.

Boty jako takové by měly splňovat účel, se kterým přijdete na svatbu. Jednak by vás neměly tlačit během nekonečných utratit při obřadu a zároveň by měly vypadat elegantně. Také byste si měli uvědomit, že pokud se rozhodnete na svatbě tančit, určitě si nebudete chtít obout boty s úzkými podpatky.

Pokud ano, pak si raději vezměte s sebou dvoje boty – jedny na obřad a jedny na tancování. Netřeba snad připomínat, že by měly být v perfektním stavu a měly by se hodit k vašemu outfitu.

Při otázce špercích se meze ženám nekladou. Můžete si vzít šperky podle vašeho osobního vkusu. Jedinými podmínkami jsou, aby vám ladily k oblečení a aby nebyly přehnaně extravagantní. Jinak si můžete klidně vzít i větší náušnice či náhrdelník.

Posledními kousky oblečení jsou, nebo mohou být, pásek, punčošky (nejlépe se vzorem) a klobouček (pouze v případě potřeby).

Co si obléci na svatbu – muži

Ačkoli se to může zdát jednoduché, i muži musí trochu popřemýšlet, jak se na svatbu obléknou.

V první řadě by se měli muži držet několika základních pravidel etikety na svatbu jako jsou např. barvy (žádné bílé obleky nebo přehnaně světlé oblečení) a ladění s partnerkou (bylo by vhodné kdyby se barvy obou shodovaly nebo doplňovaly). Určitě chcete vypadat jako pár, ne jako dva cizí lidé.

smoking na svatbu

Etiketa také káže, aby si muži oblékli pod sakem vestu a v případě, že si ženich jde obléci na svatbu smoking a jste jeho příbuzný, měli byste si obléci rovněž. Naštěstí se v současné době takto přísná pravidla nevyžaduje dodržovat, takže klidně na ně můžete zapomenout (pokud to tedy nevyžaduje rodina, snoubenci nebo tradice v rodině).

Dnešní moderní svatby jsou tak trochu méně formální a uvolněnější. To se odráží i na stylu oblečení pro muže na svatbu. Už není úplně podmínkou si obléci na svatbu oblek či smoking, klidně si můžete během léta obléci vkusné a elegantní kalhoty, vestu nebo svetr a nějakou společenskou obuv.

V případě, že si chcete obléci na svatbu oblek, vybírejte si oblečení v tmavších barvách od modré po šedou, klidně můžete použít i oblek se vzory.

Doplňky pro muže na svatbu

Jako doplňky máte na výběr motýlka nebo kravatu. V případě barev si můžete vzít i něco v odvážnější barvách (to platí i při např. Knoflících či dokonce kšandách), nemusíte si oblékat jen černou barvu.

oblek pro muže na svatbu

Nakonec nelze zapomínat na kapesník. Kapesník jako taková může být vysloveně jakékoliv barvy, záleží jen na vašich preferencích.

Pokud by se však vyžadovalo od vás dodržování etikety – kapesník by měla ladit spolu s vaší kravatou či motýlkem. Pokud jste fanoušek tradiční módy, nezapomeňte na klasické retro hodinky!

V konečném důsledku záleží na tom, kde se bude svatba odehrávat, kdy se bude konat (počasí), v jakém duchu se bude nést a nakonec zda se nevyžaduje určitý specifický dress code.

Nezapomeňte také na fakt, že si chcete svatbu užít a ne se cítit ve svém oblečení nepohodlně.

Nyní se blíže podíváme na pár dress-codov, resp. stylů oblékání se na svatbu když jste host i na pár konkrétních kousků oblečení, které se na svatbu hodí.

Jaké konkrétní oblečení si můžete obléknout na svatbu?

Pokud si stále nejste jisti, co konkrétně si obléci na svatbu, máme tu pár tipů, které můžete zvážit popřípadě vyzkoušet pro obě pohlaví – i muže i ženy.

Standardně se však řiďte již výše zmíněnými tipy i etiketou, která se na svatbě vyžaduje.

Také berte v úvahu vaše osobní preference, ne každý je fanouškem tradičního oblečení nebo naopak nemusíte mít v lásce příliš odvážné kousky. V každém případě je to i na vás, co si nakonec na svatbu jako host oblečete.

Oblečení na svatbu – muži

klasický oblek na svatbu

Určitě jako první možnost třeba zmínit starou dobrou klasiku, to znamená: košile, černé kalhoty, sako, kravata / motýlek. Košili byste měli mít v bílé barvě (krátké i dlouhé rukávy jsou povoleny).

Sako jako takové může být různých barev, jen ne příliš barevné ani světlé, tj šedá černá barva je akceptovatelná. Při vzorech se snažte to nepřehánět.

Pokud chcete trochu zaexperimentovat, můžete si obléci sako např. v modré barvě se vzory. V případě bot si vybírejte boty v černé nebo hnědé barvě.

Při svatbě během léta si nemusíte brát až tak formální oblek a navíc si můžete vybírat i trochu světlejší barvy. Snažte se vybírat oblečení z lehčích materiálů jako jsou např. len či bavlna.

Styl Black Tie na svatbu

Tento druh stylu je jeden z najformálnejších typů. Pointa spočívá v tom, že si musíte obléci smoking, tj smokingové sako (černé), vesta, smokingové kalhoty (rovněž černé), manžety, bílá košile (s vyztuženým límcem), boty (kožené a v černé barvě)/lakovky, motýlek (černý, v materiálech jako jsou např. samet, satén či hedvábí), kapesníček do saka (ozdobná).

black tie na svatbu

Samozřejmě varianty tohoto stylu se mohou trochu lišit v závislosti na vašich preferencí, požadavků na událost a pod. Některé věci si můžete zaměnit nebo zkombinovat s jinými kusy oblečení.

Méně formální oblek na svatbu

Méně formální oblek na svatbu

Jde o neformálnější variantu oblečení na svatbu. V tomto případě si můžete vybrat i jiné barvy mimo černé jako jsou modrá či šedá. Kromě toho není podmínkou si obléci na svatbu vestu.

V případě košile si můžete vybrat takovou, která má nějaké jemné vzory a v barvách jako jsou bílá, černá, šedá či modrá. Namísto klasických formálních bot či lakovek můžete využít vaše polobotky v černé nebo hnědé barvě.

Výhodou semi-formal oblečení je to, že můžete být při něm o něco kreativnější, to znamená, že si můžete prakticky obléci jakékoli ponožky, kravatu a kapesník do saka.

Oblečení na svatbu – ženy

Jednou z prvních možností, které můžete jako žena vyzkoušet jsou šaty kolem krku, které mají tvar písmene „A“. Díky takovým šatům se budete jednak cítit pohodlně a jednak schováte problematičtější partie vašeho těla.

Kromě toho, pokud si je obléknete ve vhodné barvě, si můžete zvýraznit vaši pokožku. K tomuto druhu plisovaných šatů se perfektně hodí otevřenější obuv jako jsou např. sandály. Je nutné podotknout že tento druh šatů se více hodí na letní svatby jako na svatby během zimy.

Delší šaty – róba

róba na svatbu

Hlavní výhodou tohoto oblečení je ta, že vás perfektně zakryje spolu s vašimi křivkami od hlavy po paty, díky čemuž se budete cítit sebevědomě a pohodlně.

K šatům, které mají střih županu nebo róby nepotřebujete příliš mnoho šperků, spíše si dejte záležet na typu obuvi, kterou si k nim vyberete.

Tento druh oblečení na svatbu se zas naopak hodí spíše do chladnějšího počasí.

Sukně na svatbu

Pokud nechcete kompletní šaty, můžete vyzkoušet sukni v A-ckovem stylu, díky které se budete moci vyřádit na zbytku vašeho oblečení.

Dejte si hlavně záležet na tom, aby šlo o jednoduchou sukni a nešlo o nic příliš provokativní.

K sukni se nejlépe hodí buď lodičky nebo sandále (malý tip: zapomeňte na příliš úzké sukně nebo mini sukně, ačkoli to nemusí být podmínka na každé svatbě, tyto druhy sukní se spíše hodí do klubu, baru či jako oblečení na párty ale nenosí se běžně na svatbu).

Midi šaty na svatbu

Pokud máte to štěstí že jste žena se štíhlou postavou, určitě dejte šanci šatům v midi velikosti. Tyto přiléhavé šaty perfektně vyzvednou vaše křivky.

Je však brát v úvahu fakt, že nechce působit příliš vyzývavě avšak s takovými šaty budete definitivně vypadat originálně.

midi dress a šaty na svatbu

Pár tipů jak se obléci na svatbu jako host

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, jak byste se měli obléci na svatbu jako host, zvolte zkrátka takové oblečení, které bude splňovat kritéria jako jsou: etiketa (slušnost a úcta jsou na prvním místě), okolnosti (zde můžeme zmínit znovu místo, období svatby a požadavky ze strany snoubenců, pohodlí oblečení (logicky) a v neposlední řadě váš vkus na to, co je podle vás hezké a co naopak se vám nelíbí.

Pokud budete všechny tyto kritéria splňovat, nemůže se prakticky nic pokazit. Budete se cítit skvěle, nezpůsobíte si společenský trapas a navíc budete vypadat tak, jak si to přejete hlavně vy.

Pevné doufáme, že se dobře na svatbě pobavíte a užijete si jak ceremonii, tak i oslavu.

Redakce TAVE.cz

Redakce TAVE.cz je složena z týmu autorů, kteří se snaží napsat co nejlepší články, které vám mohou pomoci s každodenními činnostmi a problémy. Aktivně se zajímáme o různé trendy a styly ve světě módy, oblékání, čištění domácnosti a jednotlivé módní značky.

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button