Jak se obléci

Jak se obléci na stužkovák?

návod jak se obléci na stužkovákStužkovák, resp. maturitní večírek dá zabrat všem účastníkům této významné události. Ženy – maturantky jsou již dospělé ženy a mají před sebou celý život, muži – maturanti by zas měly prokázat určité známky dospělosti a samozřejmě rodiče maturantů se chtějí přijít podívat na své děti a spolu s nimi vypadat důstojně a hrdě. Problém však pro všechny tyto skupiny nastává při výběru toho správného oblečení. Co byste si tedy měli obléci na stužkovák? V tomto článku jsme si pro vás připravili pár zajímavých rad a tipů, které vám pomohou se s tímto problémem efektivně vypořádat.

Co si obléci na stužkovák

Stužkovák umí být docela náročná událost ať už pro maturanty (muže i ženy) ale překvapivě i pro rodiče žáků, protože v každé kategorii platí určité pravidla, které byste se měli snažit dodržovat.

Ať už jste matka nebo otec maturanta a chystáte se na stužkovou nebo jste maturant/maturantka a nemáte ponětí co si máte na tuto událost vzít, následující řádky by vám měly dopomoci se lépe zorientovat v tom, co si obléci na stužkovák (resp. co byste si obléci určitě neměli).

Oblečení na stužkovák pro maturantky

Pro mladé maturantky může být stužková tak trochu stresující událost: vybírat správné boty, líčení, kabelku a hlavně šaty, to vše vyžaduje určitou pozornost a přemýšlení.

V první řadě si však uvědomte, že je to váš večer, je o vás a měli byste si ho hlavně užít. Pojďme se však podívat na to, jaké jsou vaše možnosti při výběru outfitu na stužkovák.

Šaty jsou základ

maturantky na stužkováku

Šaty na maturantkach jsou v podstatě zlatý hřeb programu a jedna z nejsložitějších položek pro ženy – maturantky.

Jaké šaty si obléci na maturitní ples? Jakou by měly mít délku takové šaty? Jaké barvy si vybrat?

Výběr šatů je pro většinu maturantiek nesmírně komplikovaný ale v zásadě se mohou držet několika zásad:

V první řadě je nutné si dobře promyslet, v jaké tématu si přejete, aby se vaše šaty nesly Podle toho si můžete začít skládat dohromady barvy jednotlivých kusů oděvu.

Pokud jste si dosud vůbec nepromyslelo, jaké šaty byste si na maturitní ples vzali, tak je nejvhodnější chvíle si začít prohlížet fotky šatů na Instagram, stránkách s módou a pod.

Kromě toho si musíte uvědomit fakt, že to, co vidíte na obrázku se nemusí zcela shodovat s vašimi představami, resp. šaty, které byste si čistě na základě fotek vybrali by vám nemuseli padnout, nemusel by padnout střih, popř. by se vaše postava nesouhlasila s designem, v jakém byly šaty navrženy.

Proto je nesmírně důležité, abyste si vyzkoušeli hned několik variant, které byste si chtěli obléci na stužkovák.

Boty na stužkovák

Snad jedinou stejně důležitou položkou jako jsou šaty na stužkovou jsou vaše boty, které si k šatům obléknete.

Při výběru bot si třeba uvědomit pár věcí jako jsou například: jestli se vám boty hodí k šatům, zda budou ladit barvy, jaké jsou vyzdobeny a pod. Nejlepší kombinaci dosáhnete tehdy, když budete mít šaty, při kterých bude vidět jaké botičky jste si k nim vybrali.

Další věcí, se kterou je třeba počítat je, abyste si zbytečně neobúvali boty s příliš vysokými podpatky, protože v nich budete pravděpodobně chodit a tančit celou noc.

Na některých stužkové se již běžně nosí malé baleríny či dokonce tenisky.

Ozdoby, šperky a doplňky na stužkovák

maturanti a stužkovák oblečení

Ačkoliv se to může zdát jako nepravděpodobná věc, šperky by měly být to poslední, na čem by vám mělo záležet. Samozřejmě určitě se hodí nějaké pěkné náušnice s doplňkovým náhrdelníkem, avšak nikdy to netřeba zbytečně přehánět.

Je lepší když si vyberete pár specifických šperků, které budou doplňovat váš celkový vzhled jako naopak, byste se měla celá pověsit samými šperky

V případě kabelky jde o ještě nepodstatnejšií věc jako při otázce šperků jelikož většinu času stráví vaše kabelka u stolu na židli, zatímco vy budete tančit a bavit se.

Nevybírejte si zbytečně příliš velkou kabelku, jen s ní budete mít příliš mnoho práce. Raději si vyberte něco menší a praktičtější, kabelku, do které si můžete schovat potřebné věci a která se vám bude snadno a bez problémů přenášet.

Samozřejmě je třeba brát v úvahu fakt, že by vaše kabelka na stužkovou měla ladit se zbytky vašeho outfitu.

Líčení a účesy na stužkovák

Ačkoli tyto dvě věci až tak s výběrem oblečení nesouvisejí, tak jsou kritickým doplňkem, které dokáže buď vyzvednout nebo totálně zruinovat váš celkový vzhled a vzhled.

Snažte se vybírat si takové make-up artistky, jejichž práce se vám zamlouvá nejvíce a mají také s přípravami na stužkovák zkušenosti. V současné době jsou trendem „holé líčení“ u nichž je žena namalovaná ale zároveň vypadá jako „natural woman„.

Při otázce účesu je to trošku složitější, protože velmi záleží na tom, jaké šaty a doplňky jste si vybrali. Teprve potom můžete uvažovat nad tím, jaký účes si zvolíte.

Můžete si dát volný nebo stažen drdol, rozpuštěné vlasy nebo v závislosti na stužkováku nejakou jinou kombinaci (nejprve si je sepnete a později večer rozepnete).

Oblečení na stužkovák pro maturanty

Muži – maturanti mají tak trochu jednodušší výběr oblečení na stužkovák oproti jejich spolužačkám. Cílem mužského outfitu na stužkovou by měla být jednobarevnost, uhlazenost a elegance. Nic složité.

V případě barev si jako maturant zvolte raději tmavší barvy: buď klasickou černou nebo tmavě modrou. Rovněž nelze zapomínat na bílou košili a kravatu (nebo motýlka).

Pánské boty na stužkovák

Vyjasněme si při této položce pár věcí: účel bot je, aby působily elegantně, doplňovaly váš celkový outfit a zároveň musí být velmi pohodlné na nošení, protože budete na maturitním plese poměrně hodně hodin.

Podle těchto kritérií můžete zapomenout na jakékoliv tenisky, zipové boty, boty bez vázání, mokasíny a podobně.

topanky na stužkovák

Stejně zapomeňte na to, že byste si půjčili boty od známého, od rodiny, otce či vašeho bratra, nakolik byste se mohli v nich zbláznit do konce večera, kdyby vám nepadly dobře.

Vybírejte si boty, které mají lakovanou kůži – lakovky. Boty by měly být (jak jinak) v černé barvě. K nim bude nejlepší, když si vezmete dlouhé černé ponožky (žádné barevné, krátké ani jinak provokativní ponožky si neberte).

Košile na maturitní ples

V případě košile na stužkovák jsou pravidla etikety zcela jasné: bílá s dlouhými rukávy. Nic více, nic méně.

Neoblékejte si žádnou barevnou košili, nic výrazné, žádné provokativní barvy, žádné košile s potiskem ani nic podobného. Nehodí se to a je to tak trochu nedůstojné. Rovněž zapomeňte na to, že byste si oblékli na stužkovák košili s krátkými rukávy.

S košilí se taktéž spojuje (a to platí pro obě pohlaví) tílko nebo podobné spodní prádlo. V žádném případě si nic takového neoblékejte nakolik to může být pod košilí vidět a vypadaly byste tak hloupě. Totéž platí i při ženách – neoblékejte si žádné průsvitné/neviditelné spodní prádlo.

Kravata na stužkovák

Kravata by měla mít pouze jednu barvu s velmi jednoduchým vzorem. Pokud jste nováčkem v nošení kravaty a nemáte ponětí jak se váže, poproste někoho z rodiny, popř. vaši milovanou polovičku, aby vám s tím pomohla.

Při kravatě také platí pravidlo, že čím máte užší oblek, tím by měla být vaše kravata stejně užší. Motýlek se spíše hodí ke smokingu jak ke klasickému obleku na stužkovák.

Pánský oblek na maturitní večírek

oblečení a maturanti

Oblek na stužkovák je asi největší kámen úrazu pro maturanty.

V žádném případě si nepůjčujte oblek od vašeho staršího bratra, strýce, otce, děda, zkrátka od nikoho. Jednak vám stoprocentně nebude sedět tak, jak by měl a jednak jde o událost, při které byste již měli disponovat alespoň jedním normální (a hlavně vlastním) pánským oblekem.

Pokud tedy jste rozhodnuti, že si ho vyberete sami, měli byste si dát pozor na: ramena (měl by vám pěkně padnout), hrudník, rukávy by měly být cca 1cm nad rukávem vaší košile, při kalhotách byste měli mít korektní délku (resp. by vám neměly sahat po zem, a neměly by vám celkově padat).

Při výběru barvy to je o něco jednodušší – černá nebo tmavomodrá (popř. se akceptuje i šedá barva) bez vzorů či nedejbože potisku.

Malý tip na závěr: do kapes kalhot se nic nedává, zkrátka nic a navíc spodní knoflík na vašem obleku byste si neměli zapínat.

Pár tipů pro rodiče na stužkovák

Snažte se o to, aby barvy jednotlivých kusů oblečení spolu ladily (to znamená: nekombinuje příliš mnoho barev, snažte se o jednoduchost).

Stejně zapomeňte na všechny batohy, tašky a podobné nesmysly. Ty si nechte v autě, v šatně nebo doma. Jediné co si s sebou vezmete je zimní kabát.

Oblečení na stužkovák pro rodiče

Oblečení pro rodiče by mělo držet jedné přímé myšlenky – neměli byste se svým outfitem zastínit své děti, protože to je pro ně významná událost (ale samozřejmě i pro vás).

Cílem oblečení na stužkovák pro rodiče je, abyste vypadaly skvěle a přece ne příliš výrazně. To platí jak pro maminky svých dětí ale i pro otce.

Oblečení pro mamy na stužkovák

stužkovák oblečení naň

Před stužkovou slavnosti je důležité si v případě maminek uvědomit fakt, že jde o událost, která se týká hlavně jejich dítěte, ať už syna nebo dcery.

Podle toho je třeba samozřejmě také zařídit a zvolit vhodný outfit, který není ani příliš prostý a jednoduchý, nakolik se také chcete jako maminka a žena ukázat a zároveň by neměl „zastínit“ vaše dítě.

S tímto nastavením mysli si můžete přečíst několik orientačních rad, podle kterých byste se měli obléci na stužkovou:

Co je vhodné pro maminky na stužkovák:

 • Oblečení by mělo být spíše jednoduché s jemným nádechem šarmu a elegance
 • V případě účesu se hodí mít vypnuté vlasy
 • Šaty by měly mít midi délku
 • Snažte se nepoužívat až příliš výrazné šaty (např. třpytivé nebo jinak „bijící do očí“)
 • Ke tmavým šatům se velmi hodí kontrastní doplňky (jako jsou kabelky a boty ve zlaté či stříbrné barvě)
 • Nezapomeňte také na adekvátní a vhodný make-up a úpravu vašich nehtů
 • Při šatech s úzkými ramínky se hodí si přehodit štolu nebo bolero

Co je nevhodné pro maminky na stužkovou:

 • Rozhodně si neoblékejte šaty s dekoltem
 • Neměli byste mít odhaleny příliš mnoho z vašeho těla (jako jsou výstřihy či odhalení velké části vašich nohou)
 • Nepřehánějte to zbytečně se šperky či zlatými doplňky
 • Účes by neměl být příliš komplikovaný
 • Holínky nebo jinou koženou obuv nechte raději doma na jinou událost
 • Neberte si s sebou příliš velkou nepraktickou kabelku
 • V žádném případě si neoblékejte černé punčochy, nejdete na pohřeb

Šaty, kostýmy a design

Nakolik byste se měli držet neustále toho, že nechcete zbytečně upoutávat pozornost lidí z maturantů na vás, měli byste se snažit o něco mezi slavnostním a jednoduchým designem vašeho oblečení.

To znamená žádné extrémní výstřihy, velké nebo naopak příliš malé sukně a pod. Koktejlové šaty by měly splnit všechny podmínky na maturitní ples nakolik lze v nich vypadat skvěle a zároveň dodržet korektnost oblečení.

Pokud patříte mezi fanynky kostýmů, rozhodne se správným kostýmem nemáte co zkazit.

Šaty vs. kalhoty

jak se pěkně obléci na stužkovák šaty

Při výběru kalhot nebo šatů na stužkovák je volba prakticky jen na vás. Záleží na vašem úhlu pohledu.

Na jedné straně je pocit pohodlí a praktičnosti v kalhotách k nezaplacení, protože pěkné kalhoty vědí vypadat při správné kombinací oblečení velmi elegantně a zároveň si nemusíte dávat tak velký pozor a stále číhat jak vypadáte.

Na druhé straně šaty jako takové jsou přece symbolem ženskosti a dodají vaší osobě ten správný šmrnc.

Jak vidíte, v tomto případě je to spíše na vás, do jakého směru se uberete při vašem outfitu na stužkovák.

Barvy na stužkovou

Výběr správných barev na stužkovák je tak trochu ošemetná záležitost, protože není přesně stanoveno, které barvy byste si měli vybrat a naopak kterým byste se měli vyhýbat.

Pokud nechcete nic zkazit tak si vyberte oblečení se standardní černou barvou, protože černá se hodí prakticky kdekoliv a kdykoliv a při správném střihu budete v ní vypadat elegantně.

Pokud se vám bude zdát že budete vypadat v černém oblečení tak trochu sucho – přidejte k ní sem tam zlatou nebo stříbrnou barvu, popřípadě ji zkombinujte s určitými neutrálními barvami jako jsou šedá, světle modrá, bordó a pod.

Kromě černé barvy však můžete vyzkoušet i královskou modrou či zelenou barvu, které můžete mít jako ve světlých tak iv tmavých odstínech.

Materiál šatů na stužkovák

Přestože materiál není až tak důležitý (samozřejmě na margo toho, že vás nikdo nebude soudit za to, jaký jste použili, pokud budete v něm vypadat dobře a vhodně), máme pro vás pár tipů, které můžete vyzkoušet.

Brokát jako materiál se dosud využívá ve společnosti, protože má za sebou dlouhou historii, při které se mnohokrát osvědčil jako spolehlivý druh materiálu na různé události.

Pokud byste chtěli vyzkoušet tedy brokátové šaty, vybírejte si takové, které budou slušně a pěkně lemovat vaše ženské linky.

Ačkoli vás to může překvapit, krajkový materiál stále není zapomenutou historií. Dosud se prakticky využívá na různé společné události, protože vypadá hezky, jednoduše, slušně a dodává osobě šmrnc ženskosti. Krajkový materiál na stužkovák se perfektně hodí v barvách jako jsou klasická šedá, fialová nebo tmavě vínová.

Oblečení pro otce na stužkovák

Ačkoli nechceme zanedbávat otce, který mají tu čest jít na maturitní ples svého dítěte, z praktického pohledu neexistuje tolik přísných pravidel, podle kterých by se měly otcové držet, resp. snadněji se rozhodnou, co si obléci na stužkovou slávnost.

Základním pravidlem (nečekaně) je to, aby měli na sobě společenský oblek. Netřeba zapomenout na vhodné lakované boty a společenskou košili.

Možná dobrým tipem pro otce je, aby se drželi designu, jaký by mohl mít jejich syn nakolik tak budou spolu perfektně ladit.

Redakce TAVE.cz

Redakce TAVE.cz je složena z týmu autorů, kteří se snaží napsat co nejlepší články, které vám mohou pomoci s každodenními činnostmi a problémy. Aktivně se zajímáme o různé trendy a styly ve světě módy, oblékání, čištění domácnosti a jednotlivé módní značky.

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button