Jak se obléci

Jak se obléci do opery?

navod jak se obléci do operyJedete poprvé na operu a nemáte ponětí jak se vhodně na takovou událost obléci? Opera je místem, kde můžete být svědkem různých extravagantních outfitů, zajímavých vzhledů, honosných obleků a bizarních kostýmů. Pokud jste ještě nikdy na opeře nebyli, máme pro vás pár tipů a rad, jak se můžete obléci do opery, resp. což je vhodné z pohledu etikety, dress codu, jaké druhy oblečení si můžete vybrat a jaké oblečení byste si raději měli nechat na jinou událost. V následujících řádcích si projdeme pár orientačních rad, které vám pomohou s výběrem oblečení na operu, jakož i pár konkrétních tipů spolu s doplňky, které se vám mohou hodit.

Co si obléci do opery?

černé šaty na operu

Takže co přesně si obléci na operu? Obyčejné šaty? Pěkný oblek? Extravagantní oblečení jako nosí např. Lady Gaga? Jak to funguje?

Operní móda může jít z jednoho extrému do druhého. V podstatě neexistuje operní událost, kde byste to trochu mohli přehnat s tím jak se oblečete.

Samozřejmě je třeba brát v úvahu to, že tam nepřijdete výstředně oblečená, resp. celá oblepená např. peřím, kožešinou z mláďat pandy nebo v čemkoli na podobný bláznivý způsob.

Pokud se vyhnete výše zmiňovaným extrémům, neměli byste nic pokazit s tím, když se rozhodne si obléci do opery svůj nejlepší oblek, šaty, kostým nebo pokud přijdete v slavnostním korzetu.

Existují však určité normy, podle kterých byste se mohli orientovat, co se na operu hodí tak, abyste dodržovali etiketu opery, vyjádřili úctu k události apod.

Kromě toho existují určité faktory jako např. opera přes den nebo večer, místo události, apod., které vám napoví, jak se vhodně obléci do opery.

Jaké oblečení zvolit do opery

Oblečení na operu není tak striktní jako byste si mohli myslet. Samozřejmě, že musíte dodržovat určitá společenská pravidla, avšak obecně se dá říci, že je to spíše na vás a na vašem stylu, preferencích a v neposlední řadě na vaší fantazii, co si oblečete.

Určitě se však snažte dodržet operní etiketu, užitek události a zbytek je jen na vás.

Etiketa v opeře

Pokud se opera koná o víkendu v noci, můžete se obléci i extravagantnější. To kdy se přesně koná opera vám napoví, v jakém stylu byste se měli obléci, resp. zda se obléci na operu formálnější nebo méně formální.

Pokud se koná opera standardně o víkendu večer, můžete se oblékat formálnější a slavnostnější a naopak, pokud by se opera konala řekněme v úterý o 11 večer, určitě si neoblečete přes pracovní den slavnostní róbu.

Kromě času kdy se koná opera vám napoví i místo, kde se koná. Pokud byste šli např. na honosnou operu do Vídně, určitě se od vás očekává formálnější vzhled oproti opeře na střední škole ve vašem městě. Některé operní události zadávají i téma, ve které byste si měli vybírat svůj kostým na operu.

To jaká téma to bude si musíte zjistit sami ať už na stránkách opery nebo přímo na místě, popř. se musíte zeptat kompetentního člověka. I kdyby nebyla zadána žádná téma, stále se můžete inspirovat ve výběru svého oblečení na operu podle toho, co se přesně bude hrát na opeře.

Zbytečně z opery nepanikařte

Opera není zas tak striktní jako si myslíte, nemusíte se příliš bát posuzování za to co si oblečete.

Pokud jste již fakt zoufalá a nemáte ponětí jak se obléci do opery, zkuste klidně svůj formální dress se špetkou vaší fantazie ať něčím vyčnívat.

Připravte se na operu

Některé operní události mohou trvat i půl dne pokud do toho počítáme přestávky, večeři a pod. Hosté mohou přijít na operu skoro odpoledne, prohlédnout si polovinu opery, jít na večeři a dodívat druhou polovinu, která bude trvat do noci.

Čili počítejte s tím, že opera může někdy jako událost vám zabrat jeden celý den. Když si budete připravovat svůj outfit na operu, počítejte is okolnostmi kolem, ne jen s tím jak budete přímo na opeře vypadat.

Praktičnost je klíč k úspěchu

Tak jak byste si obuli pohodlné a pěkné boty na svatbu, nebo se dobře oblékli na stužkovou, tak byste měli přemýšlet i nad operou.

Jak bylo zmíněno již výše, opera může trvat opravdu dlouho a proto byste měli vzít v úvahu praktičnost a pohodlnost oblečení.

Neobouvejte si krásné ale nepohodlné boty, ve kterých byste vydržely maximálně 3 hodiny, nakolik to bude pro vás agonie přežít celou operu spolu s přestávkami.

oblečení na operu

To platí i pro oblečení na operu, snažte se vybírat si jak elegantní, tak i pohodlné oblečení, ve kterém se nezačnete potit.

Vybírejte si takové oblečení, ve kterém vám nebude ani zima ani příliš teplo, a budete moci sedět v něm celý večer bez nějakých větších problémů.

Na doplňcích k outfitu se můžete vyřádit

Opera je místem, kde můžete vytáhnout své nejkrásnější šperky, doplňky a příslušenství bez strachu z toho, že byste to mohli s nimi přehnat. Vybírejte si jakékoliv chcete, hlavně aby vám seděly k vašemu outfitu a byli jste s nimi spokojená.

Pokud máte náušnice, které byste si běžně nikde nevzali, protože jsou „trochu příliš“ na obyčejnou událost, opera je místem kde si je můžete konečně vzít.

Máte zajímavé prsteny, které běžně nenosíte? Tentokrát si je určitě vezměte!

Neutrácejte zbytečně mnoho peněz na outfit do opery

Jak bylo zmíněno výše, na opeře se můžete se svým outfitem vyřádit. To však neznamená, že nyní musíte utrácet příliš mnoho peněz na to, abyste vypadaly skvěle.

Obecná mínění veřejnosti je, že opera je místem pro bohatých a slavných, to však není vůbec pravda.

Nemusíte nyní vyhazovat tisíce korun na drahé kusy oblečení. Lidé na opeře budou skládat jako z obyčejných turistů, občasných fanoušků umění, běžně pracujících lidí, tak i z módnejších celebrit nebo osobností. Nemusíte mít strach z toho, že tam nezapadnete.

Počítejte s cestováním na operu

Pokud musíte déle cestovat na to, abyste na operu dostavili, zvažte možnost převlečený se a přípravy až někde na místě.

Určitě vám nebude pohodlné cestovat v kostýmu několik hodin v autě. Pokud dokonce musíte cestovat letadlem, uschovejte si svůj kostým se vším do cestovní tašky, a připravíte se až po doražení.

Co si nikdy neoblékejte na operu

 • co si neoblékat do operyPantofle nebo plážové sandály
 • Tenisky
 • Potrhané kalhoty nebo jiné oblečení
 • Šortky/kraťasy
 • Tepláky nebo kalhoty na jógu
 • Legíny
 • Trička s krátkým rukávem
 • Baseballové čepice
 • Svetr od vaší babičky apod.

Co si tedy vzít na sebe na operu?

Zajímavým aspektem opery je to, že neplatí tak úplně přesná pravidla, jak by se měli oblékat ženy a jak muži.

Samozřejmě pokud nejste velmi fanouškem nebo fanynkou experimentování, můžete klidně vyrazit na operu v tradičním formálním stylu jako jsou hezké večerní šaty či formální oblek, nicméně jsou zde i jiné možnosti jak se můžete obléci na operu.

V následujících částech článku si projdeme několik formálních a neformálních typů oblečení a kusů oděvu spolu s doplňky k nim.

Formální oblečení na operu

Formální oblečení lze pojímat jako tradičně, tak i trochu netradičně a přece budete mít stále formální vzhled. Oblečení, které si můžete vzít na operu a zároveň vypadat formální může být například:

Oblek/smoking

V případě mužů se doporučuje jako formální outfit na operu použít klasický ale kvalitní oblek nebo smoking. Formální obleky se vždy hodí na operu ať by bylo téma, resp. dress code opery jakýkoliv.

smoking do opery

Pokud chcete vypadat tradičnější, vyberte si černé sako s jední náprsní kapsou, popř. si můžete vybrat tmavě modré sako v dobrých rozměrech, které vám padne.

Ať už si vyberete jakýkoliv typ obleku, ujistěte se, že vám sako, kalhoty a košile vhodně padnou. Oblekové kalhoty nebo smoking si však mohou na operu vzít i ženy (budete vypadat opravdu odvážné).

Šaty

Pokud si jako žena nevíte vybrat správné oblečení na operu, nic nezkazíte s pěknými černými šaty.

Stejně si však můžete obléci i větší šaty, které vám zakryjí většinu vašeho těla. Šaty mohou mít nějakou speciální texturu nebo vázání, popř. si k nim můžete vzít i doplňky jako je např. potah.

Róba

Pro super formální oblečení si můžete vyzkoušet obléci na operu róbu. Barva, střih a styl jsou zcela na vás, resp. na vašich preferencích.

Hlavně se vyhněte levným materiálem jako je např. polyester. Róba může mít různé vzory a tóny barev, problémem je maximálně to, co si k ní ještě vezmete.

Příslušenství a doplňky

 • Vyberte si jedno takové hlavní příslušenství, resp. doplněk, který bude charakterizovat celkově vaši osobnost. Pokud byla někdy chvíle, kdy jste si mohli vytáhnout svůj robustní golierové náhrdelník nebo krystalové náušnice, tak je to právě opera. Snažte se to však nepřehánět s extravagantními doplňky, vyberte si jednu hlavní.
 • Muži si mohou pro tentokrát vzít s sebou klobouk a zajímavého motýlka, nezapomeňte si však před vstupem do opery klobouk sundat z hlavy.
 • Saténové rukavice jsou také velmi tradičními doplňkem na operu. Zkombinujte je s barvou vašeho outfitu tak, aby se oba kusy oblečení doplňovaly. Např. vezměte si třpytivé bílé rukavičky k lesní-zelené róbě.

rukavice do opery

 • Snažte se jít do lesklých a zářivých podtónů oblečení, které budou zároveň vypadat formálně. Co se týče obuvi, vyberte si něco pohodlné, nakolik budete sedět asi většinu večera. Nemusí být však nutně praktické, můžete se odvážit i na opravdu vysoké boty.
 • Nezapomeňte na oblečení, které vás dokáže udržet v teple. Operní budovy mohou být někdy opravdu chladné, takže mějte s sebou ještě jednu vrstvu oblečení, kterou v případě potřeby si obléknete. Může jít například o krajkový šál, vlněný kabát či dokonce o dlouhý plášť. Umělé kožešiny dodají šatům elegantní vzhled. Vesty a riflové bundy či dokonce vybíjeny kabáty si však raději nechte doma na jinou událost.

Neformální oblečení na operu

Vybírejte si oblečení na operu z kvalitních materiálů, které je dobře strukturované a sofistikované. Vaším cílem je dosáhnout eleganci, důstojnost a zároveň špetku bizarnosti. Vybírejte si takové kusy oděvu, které jsou vyrobeny z pěkných látek jako je například bavlna nebo kašmír.

Při výběru oblečení na operu v obchodě si zkontrolujte jako je oblečení sešívané a zda nemá nějaké chybičky již z výroby. Kvalita je velmi důležitá. Ženy, které chtějí nosit kalhoty, by měli hledat profesionální kousky oblečení jako jsou skládané kalhoty nebo trendové kotníkové kalhoty.

Přibalte si s sebou i sako v případě, že by byla během opery zima. Pro ženy, sako v zajímavém vzoru, jak je leopardí potisk nebo vzor s krajkou, dodá vaším černým šatům zajímavý vizuální vzhled.

Přečtěte si také články jak se správně a vhodně obléci:

Pár tipů co si můžete obléci do opery

 • Zbytečně to s voňavkami ani parfémy nepřehánějte. Během opery budete sedět jak lidé jeden vedle druhého takže mějte respekt vůči okolo sedícím lidem a vyhněte se výrazným nebo ostrým vůním. Pár kapek voňavky by měly bohatě postačit. Při použití deodorantů ve spreji ho aplikujte na zápěstí, krk a ze spodní strany kolen. To platí i při parfémech nakolik teplo z daných oblastí bude postupně rozšiřovat aroma vůně dále.

make up a oblečení do opery

 • Noste vlasy v elegantním a upraveném, čistém stylu. Bez ohledu na to, jaký formální nebo neformální bude váš oděv, vaše vlasy by měly být pěkně učesané a vytvarované. Muži si mohou vlasy trochu učesat dozadu nebo je rozložit na bok.
 • Ženy by se měly vyhýbat jakýmkoliv stylem, které zvyšují jejich výšku, jako například drdol na vrchu hlavy nebo vysoký culík. Čím jsou vaše vlasy vyšší, tím obtížnější je pro osobu sedící za vámi vidět na operu.
 • Při výběru a aplikací make upu byste se měli s ním vyhrát asi nejvíce. Vyzkoušejte různé druhy odstínů, jaké zářivé make upy máte k dispozici a jak díky němu vynikne vaše tvář spolu s vaším outfitem. Pokud milujete své rty, zvýrazněte je výraznou rtěnkou a zatáhněte trochu řasenky na řasách, aby vaše rty vynikly.
 • Pokud chcete, aby vaše oči zářily, silné oční linky, řasenku a stín. Držte se nenamalovaná rtů, resp. neutrálních, aby vaše rty nesúperili s vašima očima. Nebojte se experimentovat s třpytkami, zářivými barvami či dokonce s falešnými řasami, díky kterým vytvoříte „drama“ ve vašem celkovém vzhledu.

Ačkoliv se to nezdá, opera je místo, kde je mnoho věcí dovolených, věcí co se týče outfitu, oblečení a celkového vzhledu jako při mužích tak i ženách.

Během takové události můžete vidět sto druhů barev, odstínů, oblečení, zkrátka meze se velmi nekladou.

Proto se nebojte experimentovat s vaším outfitem a při přemýšlení co si obléci do opery a zkuste být trošku odvážná/odvážný ve výběru toho, co se rozhodnete si obléci na operu.

Redakce TAVE.cz

Redakce TAVE.cz je složena z týmu autorů, kteří se snaží napsat co nejlepší články, které vám mohou pomoci s každodenními činnostmi a problémy. Aktivně se zajímáme o různé trendy a styly ve světě módy, oblékání, čištění domácnosti a jednotlivé módní značky.

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button