Jak se obléci do divadla?
Divadelní představení je jedním z aspektů, kdy si můžete kulturně obohatit ducha a vychutnat si zajímavou hru. S divadlem se však spojuje i několik pravidel, které musíte dodržovat, pokud si nechcete způsobit ostudu. V tomto článku si proto projdeme pár základních tipů a pravidel jak byste se měli slušně a adekvátně obléci do divadla.
Obsah:
Co si obléci do divadla?
Přestože lze v divadle vidět různé zvláštní individua v teplákách, roztrhaných džínách či dokonce lidí v pyžamu (vážně), měli byste se alespoň vy snažit dodržovat určitou důstojnost dané události a podle toho se také adekvátně obléci.
Problém však nastává tehdy, když si rozdělíme „chození do divadla“ na několik kategorií.
Chcete jít na operu, či divadelní představení nebo dokonce na muzikál? Přestože jde při otázce oblékání se jen o malé rozdíly, přece tam jsou.
Každopádně nechoďte za žádných okolností neupravený, způsobíte tím ostudu nejen sobě, ale i samotné události.
V následujících řádcích si projdeme pár základních pravidel, které vám pomohou se zorientovat při otázce oblečení do divadla.
Co byste si měli obléci do divadla
- Muži si musí zásadně brát boty černé a jen černé ponožky
- Kromě vyleštěných lakovek nebo klasických bot je vhodné použít tmavší oblek nebo černý smoking spolu s košilí
- Často se zvykne nosit do divadla černá kravata
- Ženy by si měli obléci do divadla klasické večerní šaty doplněné botami s podpatky
- Může se nosit i krátká sukně kolem kolen nebo sukně až po kotníky
- Kalhotový kostým je také vhodnou alternativou
- V případě kabelky se doporučuje klasická
- Pokud si chcete obout lodičky, měli by mít zavřenou špičku a měly by být doplněny punčoškami
Co byste si neměli obléci do divadla
- Za žádných okolností si neoblékejte rifle ani tenisky
- Minišaty a minisukně se považují za nevhodné
- Pokud není léto, neměly by mít ženy holé nohy (bez silonek)
- Samozřejmostí je nemít uvnitř budovy na hlavě žádnou čepici ani klobouk (při dámách existuje však výjimka)
- Tepláky ani mikina se nesmí brát do divadla
- Pokud to je možné, neoblékejte si barvy s příliš světlými a teplými barvami
Jaké oblečení si vybrat do divadla
V první řadě si musíte uvědomit, během jaké roční sezóny jdete do divadla a podle toho se zařídit.
Určitě se nechcete obléci snadno a letmo když půjdete do divadla v zimě, čili dámy si mohou klidně obout holínky nebo vyšší obuv.
Také berte v úvahu, že v tom, v čem přijdete do divadla, budete mít na sobě prakticky celý večer, takže by bylo vhodné, abyste se cítili co nejpohodlněji v daném oblečení.
V tomto ohledu to mají muži trochu složitější, protože i během zimy by měly přijít v botách čili určitě si od nikoho nepůjčujte cizí obuv, nakolik to může být pro vás po pár hodinách v divadle agonie. Nyní se podíváme na formální, neformální a specifické styly oblečení, které si můžete obléknout do divadla.
Formální oblečení do divadla
Obecně si vyberte svůj nejlepší formální oděv. V některých případech může být událost vedena ve stylu, kdy se vyžaduje buď „black tie“ nebo „white tie„.
Obvykle se však očekává oblečení tmavé, černé barvy a toho byste se měli držet ať už by šlo o divadelní představení, operu nebo i muzikál.
Dobrým orientačním směrem oblékání se do divadla je, abyste oblékali tak, jako kdybyste jeli na pohovor, na pohřeb, či do nóbl restaurace.
Ženy si mohou do divadla obléci buď středně velkou sukni nebo i kalhotovou soupravu, pokud je elegantní. Muži by se zas měli držet tmavých odstínů obleku.
Při otázce doplňků si můžete jako žena vybrat náhrdelníky, náramky, hodinky a jiné doplňky. V tomto případě se však držte toho, aby vaše klenoty zbytečně neupoutávaly onu příliš mnoho pozornosti. Účel šperků je, aby doplňovaly váš celkový outfit do divadla, ne aby rozptylovaly diváků.
V neposlední řadě je třeba zmínit i účes a pár věcí s ním. Samozřejmě přeskočíme hygienu, která by měla být samozřejmost. Často se do divadla doporučuje si udělat účes v poměrně jednoduchém stylu, nic složité, to znamená při ženách culík, drdol apod.
Muži by se měli snažit o více uhlazený účes. Tak jak se to může zdát směšné, při velkém účesu můžete překážet přísedícím za vámi ve výhledu. Berte to proto na vědomí.
Neformální oblečení do divadla
Slovo „neformální“ znamená v tomto případě něco zcela jiného. Některé organizace a divadelní události povolují neformálnější oblečení, to však ale neznamená, že můžete přijít do divadla v kraťasech a v letním tričku. Stále se od vás očekává určitá dávka slušnosti, čistoty a důstojnosti.
Tak jak vás vaše máma oblékala v neděli do kostela, když jste byli malí, tak byste se měli snažit obléci do divadla. V případě mužů to může znamenat košile, elegantní kalhoty a boty. Ženy si mohou vyzkoušet halenku, jednoduchou sukni spolu s lodičkami.
Důležité je si uvědomit, jaké bude počasí a v jaké sezóně se chystáte jít do divadla. Musíte se také cítit pohodlně ve svém oblečení.
Jen proto, že by šlo o neformální představení ještě neznamená, že se nemusíte o sebe starat. Dbejte o hygienu svých vlasů, jakož i celého svého těla, žádný neosprchovaný pot ani jiný zápach.
Můžete použít v případě potřeby deodorant nebo parfém (avšak s ním opatrně, zbytečně to nepřehánějte). Nehty, čisté ponožky, svěží tvář a čisté ruce snad nemusíme nikomu zmiňovat.
Specifické oblečení do divadla
Při specifických divadelních akcích je otázka oblečení poměrně diskutabilní, protože záleží na tom, co přesně a jaká divadelní hra bude probíhat, pro koho je určena a jaké jsou požadavky ze strany organizátorů.
Proto velmi záleží na typu akce. Pokud byste si nevěděli rady, jak se obléci do divadla, které má specifickou událost, vsaďte raději na méně formální styl, jak jsme si zmínili výše, nakolik s ním určitě nic nezkazíte.
Dobrým pravidlem je, abyste si nejprve zjistili, jestli už na webových stránkách nebo přímo od organizátorů, o jaké představení jde a jaký styl oblékání se vyžaduje.
Ve velmi vyhrazených případech je dovoleno si obléci obyčejné denno-denní oblečení. Menší produkce netrvají vůbec na stylu oblékání se do divadla, ani to nikde nestanoví, ani neočekávají.
Nicméně to neznamená, že byste se neměli snažit přijít vhodně upravený. Pravidlo hygieny a upravenosti platí, ať by šlo o jakékoliv divadelní představení.
Přečtěte si také články:
Ať už plánujete jít do malého místního divadla nebo do velkého národního divadla na první představení kde bude plno zajímavých lidí, důležité je hlavně to, že tam chcete jít kvůli samotnému zážitku z akce, kvůli tomu, že se chcete zabavit a něco si z divadelního představení odnést.
Proto se dívejte na divadlo jako na místo, kde chcete vypadat dobře, pohodlně a zároveň vyjádřit úctu k organizátorům a účinkujícím. Koneckonců, takové pravidlo se vyplatí dodržovat asi všude.