Jak se obléci

Jak obléci novorozence?

návod jak obléci novorozenceOblečení pro novorozence je prakticky jedna velká dilema nakolik výběr oblečení záleží na věcech jako jsou např .: potřeby dítěte, počasí venku, teploty uvnitř, v pokoji, materiál a typ oblečení, zkrátka je v tom příliš mnoho faktorů na to, aby existoval jeden přímý návod, jak byste měli obléci novorozence. Je nutné si však uvědomit, že dítě potřebuje veškerou vaši pozornost nakolik i špatný výběr oblečení může miminku uškodit. Proto jsme si pro vás připravili pár rad a orientačních tipů, které vám pomůže obléci novorozence adekvátně k situací, počasí a okolí.

Oblékání dítěte podle ročního období

Stejně jako vy byste si během zimy oblékli tričko, svetr, bundu, teplé kalhoty a šálu s čepicí, stejně to bude potřebovat i vaše dítě. V první řadě byste měli zajistit dítěti kvalitní oblečení, tj hřejivou čepičku a rukavice, které mu zajistí dostatečné teplo během chladného období.

oblečení pro novorozence

Totéž platí i pro zbývající části oblečení jako jsou deka, šálek nebo bundička.

Malý tip: nezakrývejte pusinku novorozenci šálou ani ničím podobným nakolik by se mu během chladného období srážela pára z jeho úst na vodu, která by mohla rychle zamrznout a tak by jste způsobili novorozenci problémy.

Opačně to platí během léta a teplých období, kdy musíte pro jistotu stále dávat pozor, zda se trochu neochladily nebo nezačal foukat silný vítr či pršet.

Dítě během léta nechcete přece uškvařit v oblečení a také by se nemělo příliš v něm potit nakolik byste mu mohly způsobit opruzeniny.

Základními orientačními pravidly jako byste měli obléci novorozence jsou:

  • Vrstvy oblečení – začněte od nejjemnějších a nejtenčích tak, aby pokožka děťátka mohla dýchat a nezaparila se a postupně (podle potřeby) vrstvy přidávejte až po ty nejhrubší.
  • Zakrytí – ujistěte se, že novorozenec je zakryt od hlavy po paty v oblečení (samozřejmě mluvíme o různých situacích, hlavně v zimě, avšak může to platit i přes léto, kdy chcete zakrýt celé dítko aby se na přímém slunci nespálilo, tenoučkými vrstvami oblečení).
  • Kryt nad kočárkem – při kočárku nezapomeňte na vrchní vrstvu jako ochrana před deštěm/větrem/mrazem.
  • Pozor na autosedačky – nedávejte příliš mnoho oblečení na dítě, pokud ho chcete usadit do auta nakolik by mu mohlo být těsno.
  • Pozor na přehřátí – příliš mnoho vrstev oblečení může uškodit.
  • Nepřežeňte to s přikrývkami – pozor si dejte na to, aby vaše děťátko nemělo prihrubú přikrývku nebo deku v postýlce, mohlo by se mu tak špatně spát a příliš by se potilo.

Jak obléci novorozence v létě

Co se týče oblečení pro novorozence během léta, je třeba vzít v úvahu teplotu jakož i samotné záření slunce. Snažte se vybírat takové oblečení pro dítě, které by ho chránilo před slunečními paprsky.

To znamená, že by se mělo nést spíše v světlých barvách (nejlépe bílá). Také byste měli vybírat oblečení, které je vyrobeno z kvalitních materiálů, aby se vám děťátko příliš nepotily.

ohřívání novorozence

V obchodech s oblečením pro novorozence je možné najít dětské oblečení, které chrání dítě před slunečním UV zářením a v podstatě splňují stejnou funkci, jako opalovací krém. Také byste neměli zapomenout na letní čepici, resp. klobouk, které ochrání vaše miminko před sluncem.

Dítě byste se měli během horkých slunečných dnů snažit vždy, kdykoli to je možné, vybírat z kočárku, položit ho do stínu a zkontrolovat, zda se příliš nepotí, resp. zda má správnou teplotu.

To, zda má dítě na sobě vhodné oblečení na léto zjistíte tak, že mu zkontrolujete tělíčko, hlavičku a záhlaví, zda nejsou propocené.

Stačí se jen dotknout oblečení a hned zjistíte, zda je mokré nebo vlhké. Tehdy je dobré dítě svléknout a ochladit ho vodou na nožkách, ručkách a zátylku.

V případě potřeby budete muset dítě i převléknout, nakolik to je pro miminko velmi nepohodlné nosit mokré oblečení a kromě toho mu můžete při příliš dlouhé nošení vlhké oblečení způsobit určité zdravotní potíže.

Oblečení pro novorozence přes léto

novorozenec a oblečení

Obvykle se při dítěti používá cibulová metoda, t. j. obléci mu o jednu vrstvu navíc oproti dospělému člověku. Avšak během horkého léta tato metoda nepřichází samozřejmě v úvahu. Obvykle stačí dítěti jen jedna vrstva oblečení.

Samotné oblečení by mělo být vyrobeno z bavlny jelikož tento materiál velmi dobře „dýchá“, je jemný, měkký a nedráždí dětskou pokožku.

Rovněž je třeba vzít v úvahu organičnost látky, určitě nechcete oblékat dítěti během léta oblečení, které obsahuje pesticidy, nezdravé barviva apod.

Pokud máte dítě během letní procházky v kočárku, nedávejte mu na hlavu čepici, obvykle ji není potřeba, avšak pokud mu chcete něčím zakrýt hlavičku, použijte čepičku z velmi jemné bavlny.

Oblečení pro dítě během letní noci

Horké letní noci dokážou miminku dát pořádně zabrat. V první řadě vytvořte pro novorozence ideální podmínky pro spánek, to znamená udržujte příjemnou pokojovou teplotu a nechte otevřené okno i během noci. Samozřejmě berte v úvahu to, aby vám nevznikl v pokoji průvan.

Co se týče oblečení pro miminko na noc, postačí mu jemné tenké pyžamu a tenká přikrývka, nedávejte mu žádnou hrubou přikrývku, peřinu ani nic podobného. Důležité je, aby se vám novorozenec přes noc nepřehříval a aby měl dostatečně hodně tekutin v sobě.

Nechat dítě zachumlané v tlustém oblečení apod hrubými přikrývkami může být nebezpečné. To, kolik vrstev, nebo jaký typ přikrývky pro dítě vybrat záleží na tom, jak dítě zvládá letní noci a vysoké teploty během léta.

Letní oblečení pro novorozence v autě

Cestování s dítětem v autě během léta může být nebezpečné. Snažte se chodit s dítětem v autě buď brzy ráno nebo později odpoledne, když už slunce zapadá a nejsou tak extrémní horka.

oblékání novorozence v létě

V žádném případě neponechávejte novorozence v autě bez dozoru, v autě se totiž může extrémně zvýšit teplota vlivem venkovní teploty a přímým sluncem, čímž ohrožujete vaše dítě.

Co se týče oblečení, v první řadě byste měli dát do autosedačky letní vložkou pro novorozencích nakolik všechny autosedačky jsou vyrobeny z umělých materiálů a nedýchají, resp. způsobují pocení.

Okna aut se vyplatí zakrýt auto záclonami, takže ochráníte dítě před přímým sluncem. Určitě nezapomeňte auto dobře větrat, abyste v něm neměli dusný vzduch.

Jak obléci novorozence v zimě

U novorozenců platí princip cibulového oblékání, to znamená, že obléknete novorozenci během zimy o jednu vrstvu navíc jako při dospělém jedinci. Samozřejmě je nutné vzít v úvahu to, že každé dítě je trochu jiné a může mít jiné standardy oblékání se. Je však důležité dbát na to, aby vaše miminko neprochladlo.

Nejlepší jak zkontrolujete zda není miminku zima je, když mu zkontrolujete dotykem zádíčka, madla, zátylek, které by měly být teplé a suché. Paradoxně musíte vzít v úvahu také příliš vysokou teplotu během zimy, protože to může způsobit pocení u dítěte, což je velmi nebezpečné.

Jakmile zjistíte, že je dítě mokré a propocené, tak mu vyměňte oblečení za suché. Novorozenci byste měli oblékat více tenkých vrstev než pár hrubých.

Také berte v úvahu praktičnost oblečení nakolik čím bude vaše miminko starší, tím se bude více hýbat a tak bude pro vás oblékání o něco komplikovanější.

Jaký materiál oblečení zvolit při novorozenci

zimní oblečení pro novorozence

Při jednotlivých materiálech, resp. to, jako je oblečení pro novorozencích vyrobené, byste měli vzít v úvahu několik faktorů jako jsou např .: způsob výroby (zkontrolujte například knoflíky na oblečení, zda nejsou slabě přišité, zda jejich dítě nemůže spolknout omylem apod.), pach oblečení (některé kusy oblečení mohou z výroby nepříjemně páchnout), výrobní materiál (chemikálie).

Často můžete narazit na oblečení pro miminka, které jsou vyrobeny z a obsahují toxické látky, což může být velmi nebezpečné, protože mohou spustit při dítěti různé druhy alergií, kožních problémů apod.

Nejlepším materiálem na zimu, jakým můžete obléknout novorozence je zkrátka bavlna. Ta je vůči dětské pokožce neutrální a nezpůsobuje dítěti prakticky žádné problémy. Určitě se vyhněte oblečení, které je vyrobeno z umělých materiálů a vlákna.

Kontrola teploty novorozence během zimy

Každá matka se musí naučit výběr správného oblečení pro novorozence tak, že mu zkontroluje teplotu, resp. zda není miminku příliš teplo nebo příliš zima. To, že by mělo dítě např., Studené ruce ještě neznamená, že má miminko nízkou teplotu. Často se může stát že dítě bude mít studené ruce a nožky.

Pro správnou kontrolu teploty proto zkontrolujte miminku: záda, nosík, hrudník a krk se šíjí. Pokud jsou dány části teplé, znamená to, že by měla být teplota dítěte v pořádku (malý tip: ujistěte se, že nekontrolujete miminku teplotu studenými rukama, protože to může být pro dítě velmi nepříjemné).

Pokud při kontrole teploty zjistíte, že má tělesnou teplotu v pořádku, ale i tak má studené ručky, můžete novorozenci obléci rukavičky. Během noci v zimě můžete obléknout novorozence do pyžama, které disponuje záhyby, které skryjí ruce dítěte, čímž jejich uchráníte před chladem.

Oblečení pro dítě na zimu

Nakolik je každé dítě odlišné je spíše na vás, kolik vrstev mu obléknete. Důležité je to, abyste ho uchránili od zimy a zároveň aby se vaše dítě cítilo v oblečení pohodlně. Někdy budete potřebovat dítě vybavit zimní větrovkou spolu s dekou a další vrstvou oblečení, jindy nebudete kromě deky potřebovat nic jiného.

jak obléci miminko

Při otázce čepice a šály pro novorozence se řiďte raději svými smysly, resp. sami uvidíte, zda bude dítě potřebovat čepici a šálu. Samozřejmě pro extrémní zimě ho musíte něčím vybavit, avšak při pokojové teplotě ho nemusíte oblékat jako takovou cibuli.

Kromě toho, děťátku často prospívá fyzický kontakt, to znamená, že namísto čepičky jej můžete hřát i vy. Šála vybírejte podle situace, uvědomte si, že krk miminka je velmi malý, takže ho až tak zakrývat nemusíte, postačí mu i obyčejný nákrčník.

Obuv u novorozenců se obvykle nepoužívá, protože i tak ještě neví chodit a dítě samotné se vám bude neustále zouvat.

Namísto bot proto použijte punčochy a teplé ponožky, popř. mu můžete obléknout ještě jemné bačkůrky.

Oblečení pro novorozence během zimní procházky

S dítětem byste měli chodit na vycházky pravidelně každý den, pokud vám to počasí dovolí. Stále byste se měli držet pravidla, kdy byste se měli snažit uchovat dítě v teple, ale nemělo by mu být extrémně horká, aby se vám nepotil.

Zároveň byste měli obléci novorozence tak, abyste ho uchránili před studeným vzduchem, silným větrem a pod.

Při nošení dítěte u sebe během zimy se vyplatí investovat do dětské větrovky na nošení, která má zip tak, že zakryje miminko, čímž mu udržíte správnou tělesnou teplotu při vás. Jak tedy obléci novorozence přes zimu?

Můžete mu obléci například (od první vrstvy po poslední): plenku, dupačky s dlouhými rukávy, overal na zimu spolu s čepicí, rukavičkami, bryndáček na krk.

Při extrémních zimách raději přidejte o jednu vrstvu navíc, popř. mu oblečte ještě teplý svetr (malý tip: ujistěte se, že se vším tím oblečením budete schopen zapnout dítě do auta na autosedačku).

Co dát do kočárku během zimy?

Pro novorozence byste měli během zimy vložit do kočárku spolu s dítětem buď fusak nebo teplou deku, která je určena na zimu. Fusak jako takový je skvělý izolant proti zimě a stejně dokáže efektivně odolávat silným mrazivým větrem.

miminko a oblékání v zimě

Při něm však nastává problém tehdy, kdy není až taková extrémní zima, a dítě se vám začne potit. Tehdy se vyplatí místo fusaku použít zimní deku, která se dá prakticky využít i během podzimu a jara.

Kromě toho mají takové deky připínací mechanismus, který se dá využít nejen v kočárku nebo iv autě, resp. na autosedačce, kde můžete takovou dekou zakrýt dítě.

Jak obléci novorozence do deště

Pokud nejsou zrovna extrémně deště, můžete vašeho novorozence vzít na vycházku i během jemného mrholení. Dítě oblečte přiměřeně k teplotě venku, vložte ho do kočárku a kočárek zakryjte pláštěnkou.

Při již větších dětech můžete použít bundu z odolného materiálu vůči dešti nebo mu můžete dokonce (když už umí chodit po svých) obléci gumáky. Netřeba zapomenout ani na nepromokavé kalhoty a bundu s kapucí.

Přečtěte si také články jak se obléci:

Pár tipů jak obléci novorozence

dětské oblečení pro novorozence

Přestože můžete najít na internetu spoustu rad jak správně obléci novorozence (a určitě nejsou k zahození), na konci to budete vy, kdo bude nejlépe vědět, co byste měli miminku obléci.

Stačí si jen uvědomit potřeby dítěte, co má rádo, jaké je okolí, podmínky a budete se lépe vědět zorientovat, kolik vrstev oblečení, jaké oblečení mu máte vybrat.

Počasí, ať už v létě nebo v zimě vám jasně napoví, kdy třeba novorozence řádně naobliekať a kdy to raději s oblečením nepřehánět, aby se vám miminko nezačalo příliš potit.

Redakce TAVE.cz

Redakce TAVE.cz je složena z týmu autorů, kteří se snaží napsat co nejlepší články, které vám mohou pomoci s každodenními činnostmi a problémy. Aktivně se zajímáme o různé trendy a styly ve světě módy, oblékání, čištění domácnosti a jednotlivé módní značky.

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button