Jak se obléci na lyžovačku?
Nemáte ponětí co si máte obléci na lyžovačku? Lyžování patří mezi oblíbené zimní sporty na Slovensku a každoročně je možné vidět stovky lyžařů na různých svazích jako ze Slovenska tak i ze zahraničí. Jeden z důležitých aspektů lyžování je však i zimní, resp. lyžařské oblečení. Častokrát se stává, že nováčci v lyžování podcení podmínky, které se při lyžování vyskytnou a hodně krát na to i doplatí. Oblečení určené pro lyžování má zcela odlišnou charakteristiku od klasického oblečení do zimy. V následujících řádcích vám poradíme, co byste si měli obléci na lyžovačku tak, abyste ji přežili bez nějaké výraznější újmy.
Obsah:
Jak a co si obléci na lyžovačku?
Oblečení na lyžovačku má svou vlastní kategorii a podmínky, které musí splňovat. Jednak jde o uchování lidské teploty během extrémní zimy, silného větru nebo vlhkého sněhu ale zároveň io ochranu vás samých a odolnost vůči přírodním podmínkám.
Lyžařské oblečení by mělo splňovat několik standardů jako jsou: uchování teploty, dýchání oblečení, odolnost vůči pádům a nárazům, odolnost vůči větru či sněhu apod. Není proto jednoduché si vybrat to správné oblečení na lyžovačku.
Pokud jste nováčkem v lyžařském oblečení, zkuste nad ním přemýšlet jak nad jednotlivými vrstvami.
Druhá vrstva je něco jako můstek mezi vnitřní a vnější vrstvou, která by vás měla sama o sobě zahřívat a udržet vás v bezpečí od povětrnostních podmínek.
Vrstvení oblečení na lyžovačku
Vnější vrstva by měla být ta nejodolnější, protože na ni budou klást největší nároky. Musí vás udržet od vnějšího chladu a zároveň by měla zabránit úniku tepla z vašeho těla. Stejně musí odolat silnému a chladnému větru a musí být vodě odolná, aby se vám pod ni nedostala vlhkost z vnějšího prostředí. Jde o tu nejsilnější vrstvu oblečení.
Zároveň kromě těchto vlastností je důležité to, jak na vás jednotlivé vrstvy budou sedět.
Neměli byste si za žádných okolností vybírat volné druhy oblečení, nakolik se vám tak budou velmi špatně oblékat, nebudou schopny vás izolovat od vzduchu venku a netřeba zapomenout ani na to, jak byste v takovém oblečení vypadaly nafouknutě.
První dvě vnitřní vrstvy by měly být velmi přiléhavé, resp. měly by být doslova „obepnuté“ kolem vašeho těla.
Když si budete reálně zkoušet lyžařské oblečení, dbejte na to, aby na vás oblečení perfektně sedělo a nebylo pro vás ani velké ani mále. U oblečení, které je určeno pro lyžování totiž kompromisy neexistují.
Stejně to platí i pro poslední, vnější vrstvu, která sice nemusí být taková přiléhavá, avšak nesmí být za žádných okolností volná. V následujících řádcích si rozebereme jednotlivé vrstvy blíž, resp. co konkrétně byste si měli, popř. neměli obléci na lyžovačku.
Základní vrstva oblečení
V první řadě byste si měli vybírat takové oblečení na lyžovačku, které je odolné vůči vlhkosti než z vašeho těla, tak i z vnějšího prostředí.
Na první vrstvu si vybírejte tenké termální tričko, které dobře přiléhá na vaše tělo (v některých případech to může být problém, protože není tak úplně jednoduché si najít to správné termální tričko, které by perfektně sedělo na vaše tělo, avšak měl by to být základ).
Snažte se vybírat si termální trička buď ze syntetických materiálů, jako je například polypropylen nebo trička, které jsou vyrobeny z vlny.
Vlna jako taková má skvělé teplotní vlastnosti, nakolik je schopna vás udržet v teplotě (resp. si udržuje 80 procent teploty) i když je vlhká.
Při termálních kalhotách v rámci první vrstvy platí stejné pravidlo: měly by vám velmi dobře přiléhat a jako materiál se nejlépe hodí syntetická látka, která je odolná vůči vlhkosti a dokáže uchovávat lidské teplo.
Střední vrstva oblečení
V rámci střední vrstvy se hodí použít svetr vyrobený z vlny. Určitě nezapomeňte na zip, který by měl svetr obsahovat nakolik se vám tak bude lépe po lyžování svlékat.
Také byste měli hledat takový vrch, resp. svetr, který má takzvané „potící otvory„, díky kterým vám bude lépe dýchat a stejně z vás bude efektivnější unikat pot a vlhkost.
Na vrch svetru se někdy hodí si obléci tenkou bundu nebo jiný druh svrchního oblečení, který má zip ale je hlavně odolný vůči povětrnostním podmínkám, které na lyžování mohou panovat. Taková mezivrstva vás může ochránit od chladného větru, kdy riskujete vážné nachlazení z pocení vašeho těla a kontrastního chladu z venku.
V případě potřeby se také vyplatí si obléci mezi-kalhoty, které by byly součástí střední vrstvy. Pokud jste nováčkem v oblékání se na lyžovačku, zkuste se při nákupu zimního oblečení poradit s prodejcem. Ačkoli to není zrovna nejefektivnější metoda výběru oblečení na lyžovačku (nakolik může jít prodejci v obchodě jen o zisk a nikoliv o spokojenost či zdraví zákazníka), jinou možnost mít nemusíte.
Kalhoty v rámci střední vrstvy by měly být relativně přiléhavé, abyste neměli problém si následně obléci vrchní vrstvu oblečení na lyžovačku.
Vrchní vrstva oblečení na lyžování
Po první a druhé vrstvě oblečení si můžete obléknout bundu na lyžování. Snažte se vybrat takovou, která vám poskytuje dostatek místa pro spodní vrstvy, avšak neměla by být zároveň příliš nafouknutá ani volná.
Samozřejmostí by měla být vodě odolnost a izolace lyžařské bundy. V žádném případě si neoblékejte mikinu nebo obyčejný svetr jako vrchní vrstvu.
Lyžařské bundy používají speciální látky, izolaci a prvky, které vás udrží v teple a zabrání vnějšímu průniku sněhu a vlhkosti.
Zároveň by měla taková bunda „dýchat“ a měla by udržovat tělesnou teplotu uvnitř (neměla by z vás unikat).
Samozřejmostí musí být také její fyzická odolnost, protože musí vydržet určité poškození, resp. neměla by ses při prvním pádu poškodit a potrhat.
Při lyžařských kalhotách platí stejná pravidla jako u lyžařské bundě: udržení teploty, izolace, vodě odolnost a celková odolnost vůči nárazům, škrábancům a pádem by měla být samozřejmostí.
Obvykle by lyžařské kalhoty měli mít vnitřní podšívku, díky které si můžete jednoduše nasadit lyžařskou obuv tak, aby vám do ní nepronikl sníh nebo voda. Zároveň by na vás takové kalhoty měly vhodně přiléhat, resp. by neměly být vyduté.
Ponožky na lyžovačku
Nezapomeňte na lyžařské ponožky. Lyžařské ponožky by měly být tenké, avšak měly by být schopny udržet nohy v teple.
Lyžáky
Pokud si budete půjčovat lyžařky, raději si pro lepší komfort nohy vyberte tenčí lyžařské ponožky. Také se ujistěte, že mají ponožky podšívku, resp. výstelku vašich holeně. Je to kvůli tomu, aby vaše holeně byly chráněny když se s nimi zatlačíte do lyžáků.
Lyžařky jsou kapitola sama o sobě, protože existuje u nich nesčetně mnoho faktorů. Základními pravidly by však měly být samozřejmě velikost, pohodlí a odolnost. Lyžáky by měly disponovat určitou flexibilitou.
Pokud zvyknete lyžovat jen rekreačně, vyhněte se tvrdým a pevným lyžařkám, které jsou určeny na závody.
Doplňky na lyžovačku
Lyžařské brýle
Základem každého lyžaře jsou správné lyžařské brýle. Vybírejte si brýle na lyžování, které vás ochrání před sněhem ale zároveň se vám nebudou rosit a budete v nich dobře vidět na svah.
Proto se vyplatí investovat o něco více do brýlí, nakolik se vám to může při lyžování vymstít, resp. vyplatit.
Lyžařská přilba
Vždy noste lyžařskou helmu! Nedávejte si na hlavu obyčejnou čepici, nakolik tím ohrožujete své zdraví při pádu.
Lyžařská helma by měla být od certifikovaného a ověřeného prodejce, resp. značky a měla by vás dokonalé ochránit v případě nehody.
Tak jako při brýlích, i při přilbě se vyplatí investovat o něco více, protože jde o váš život a vaše zdraví.
Někteří výrobci při vyšších třídách také nabízejí lyžařské helmy se zabudovaným audio systémem, který stačí jen spárovat s vaším smart-phonem a můžete si vychutnávat hudbu během lyžování.
Lyžařské rukavice
Rukavice snad ani netřeba příliš rozebírat nakolik by měly patřit k základem každé lyžařské výstroje.
Rukavice musí být v první řadě z dobrého a odolného materiálu nakolik to jsou hlavní nárazové body v případě pádu (když padáte, automaticky dáváte ruce před sebe, resp. se snažíte ztlumit pád). Proto se snažte vybírat rukavice, které vás jednak udrží v teple ale zároveň se rychle nerozpadnou.
Rovněž by měly poměrně jednoduše navlékat a musí držet tak, aby se vám pod ně nedostal sníh.
Přečtěte si také:
Pár tipů jak se vhodně obléci na lyžovačku
Ačkoli by to mnoha nováčky v oblasti lyžování nenapadlo, je vhodné když si s sebou vezmete ochranný krém proti spálení sluncem.
Pokud plánujete být na svahu přes den při přímém slunci, velmi snadno se můžete opálit, resp. spálit. Vybírejte si o něco kvalitnější krém proti slunci nakolik slunce je o něco agresivnější ve větších výškách (alespoň 15-ku a více).
Ať jste jen rekreační lyžař nebo byste se chtěli věnovat lyžování profesionálněji, měli byste si uvědomit, že lyžování je kultura sama o sobě. Vše co do lyžování investujete, resp. to co se rozhodnete obléci na lyžovačku, bude mít vliv na vaši zkušenost s lyžováním.
Při takových věcech se proto rozhodne investovat do kvalitní výstroje a oblečení nakolik při levnějších variantách riskujete nejen slabou životnost oblečení ale i své zdraví.